Felvételi nélkül kerültek be az egyetemre, most pszichés problémákkal küzdenek a brit hallgatók Felsőoktatás
Csik Veronika

Felvételi nélkül kerültek be az egyetemre, most pszichés problémákkal küzdenek a brit hallgatók

Anglia lehet a példa arra, mi történik a hallgatókkal az egyetemen, ha elmaradnak az érettségik - egy friss tanulmány szerint sok diákot megvisel, hogy nagyobb megmérettetés nélkül került be az egyetemre.

Az Egyesült Királyság iskoláiban már második éve maradtak el az év végi és az érettségi vizsgák, a diákokat a tanáraik osztályozták. Egy részük már rég egyetemista, de sokaknak komoly problémát okoz a helyzet elfogadása.

Egy friss tanulmány szerint a legtöbb diák úgynevezett imposztor szindrómában szenved - azaz nem tudják elfogadni, hogy sikerült bekerülniük az egyetemre – írja a Guardian. Az imposztor szindróma a pszichológiai meghatározás alapján az a jelenség, amikor az emberek egyáltalán nem hisznek magukban, és folyton megkérdőjelezik, hogy valóban megérdemlik-e mindazt, amit elértek.

Az egyetemekre érkező hallgatók közül sokan "csalónak" érezhetik magukat, mivel nem volt lehetőségük arra, hogy a korábbi évfolyamokhoz hasonlóan a központi vizsgákon kaphassanak osztályzatokat - áll a Leedsi Egyetem tanulmányában.

A tanulmány szerint ez a mentalitás különösen a hátrányos helyzetű diákokat érintheti, néhányukat a lemorzsolódás veszélye is fenyegeti - emelik ki. Mivel ez általános probléma lehet a szigetországban, az oktatási kormányzat arra kéri az egyetemeket, segítsék és erősítsék a hallgatók összetartozását, fektessenek nagyobb hangsúlyt arra, hogy a friss egyetemisták megtalálják a helyüket a campuson. Sőt, ha kell, szervezzenek kiscsoportos felkészítőket azoknak, akik esetleg már az elején lemaradnak.

Rekordok az egyetemeken

Idén nyáron - ahogy 2019-ben is - a tanárok értékelték a diákok teljesítményét, és a felvételihez szükséges jegyekről is ők döntöttek Angliában, Walesben és Észak-Írországban. A friss statisztikák szerint az egyetemre jelentkezők 45 százaléka kapott A/A+ értékelést (azaz a legjobb megszerezhető jegyet), míg a 2019-ben csupán a diákok 25 százaléka szerzett kiváló osztályzatot. Az brit oktatási minisztérium ezzel kapcsolatban azt mondta: ”a vizsgákat 2022-ben meg kell szervezni, esetleges könnyítésekkel azoknak a tanulóknak, akik kimaradtak az oktatásból a vírus miatt". 

Az Egyesült Királyság felvételi szolgálata, a UCAS adatai szerint egyébként 272 ezer tizennyolc éves került be idén a felsőoktatásba. A korosztály 38 százaléka adta be jelentkezését valamelyik egyetemre: ez a szám rekordmagasnak számít az országban, az elmúlt tanév viszontagságaira, többek között az online oktatásra, a közösségi programok hiányára tekintettel pedig különösen meglepő a nagy érdeklődés.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.