Elképzelhető, hogy az egész félévet online kell majd lezárni? Felsőoktatás
Eduline

Elképzelhető, hogy az egész félévet online kell majd lezárni?

Lehetséges, hogy ez az év lesz az első olyan év, amikor minden egyetemista online vizsgázik, és a diplomázók is videóhívásban fognak záróvizsgázni - erre ugyanis eddig úgy tűnik, elég nagy az esély.

Március 23-án mindegyik felsőoktatási intézmény átállt a digitális oktatásra - írta meg a hvg.hu, miután a nagyobb egyetemekhez küldött körkérdéseikre választ kaptak. Az ELTE-n például csaknem 18 ezer, a Corvinuson 3051 kurzust kellett az új helyzetek megfelelően átalakítani.

Előnnyel indultak azok az intézmények, amelyek már korábbi távoktatásos tapasztalataikra is tudtak építkezni, így például a Szegedi Tudományegyetemnek csak a már egyes képzéseinél két évtizede használt CooSpace rendszerét kellett bővítenie, a Corvinus pedig a Moodle, illetve az Office 365 rendszerbe integrálta az összes képzését - írják.

Alternatív megoldás vagy eltolódó félév

Az előadások, konzultációk megtartása tehát viszonylag zökkenőmentes, de a gyakorlati képzések megszervezése mindenütt nagy kihívás - írják, hozzátéve: és még nincs is válasz, hogyan lehetne megoldani. A Szegedi Tudományegyetemen azzal próbálkoznak, hogy ahol lehet, előreveszik az ismeretanyag átadását, hogy a hallgatók minél kevésbé maradjanak le. Egyes kurzusoknál (például kémia-laborgyakorlatoknál) azonban ez nem lehetséges, ezeket elhalasztják, és ahol a képzési program erre lehetőséget ad, alternatív kurzusokat ajánlanak a hallgatóknak.

A MOME átalakított tematikával, de mindegyik gyakorlati óráját megtartja. A szakmai gyakorlati kurzusokon az oktatók tutoriálokkal, videólinkekkel és videóra vett anyagokkal készülnek. A Semmelweis Egyetemen, bár próbálnak a képzésbe beépíteni a gyakorlati óraszámigényt csökkentő elemeket is (például műtéti közvetítéseket, bemutatókat), de a fő szabály az, hogy gyakorlatot távoktatással teljes mértékben nem lehet helyettesíteni. Ez különösen megnehezíti majd a vizsgaidőszakot, hiszen míg szóbeli vizsgák teljesíthetők online, a gyakorlati vizsgáktól nem lehet eltekinteni. Emiatt számolni kell a szemeszter várható meghosszabbodásával is.

Ahogyan azt korábban megírtuk, a Debreceni Egyetem akár augusztus 31-ig is meghosszabbíthatja a tavaszi szemeszter időtartamát, ha erre szükség van a járványhelyzet miatt. De a hvg.hu cikkéből kiderül, a Pécsi Tudományegyetem, sőt a Szegedi Tudományegyetem is elképzelhetőnek tartja, elnyúlik a tavaszi félév. Ebben az esetben akár megvalósíthatóak lennének a vizsgák is hagyományos formában.

Vagy minden online

Az egyetemek többsége egyelőre arra készül, hogy online kell lebonyolítani az államvizsgákat is, ezekhez különböző módszertani útmutatók készülnek a napokban. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem például kiemeli, videohívásos vizsga esetén – a visszaélések elkerülése érdekében – arra kell számítani, hogy a tételhúzás és a kidolgozás elmarad, a vizsgabizottság a jelöltet azonnal kérdezni fogja. A hvg.hu hozzáteszi: "2020 lesz ez első olyan tanév, amikor a hallgatók többsége nem az oktatók, hanem egy képernyő előtt ad számot tudásáról. Akárhogy is nézzük, történelmet írnak".

Jön a Corvinus-modell: újabb hat egyetem átszervezéséről döntött a kormány

A kormány újabb hat egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött - nyilatkozta Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára az MTI-nek szerdán.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!