„Diplomagyárakban” szerezték papírjaikat a politikusok? Felsőoktatás
Eduline

„Diplomagyárakban” szerezték papírjaikat a politikusok?

Több mint húsz romániai képviselő volt kénytelen bevallani, hogy mandátuma megszerzésekor nem rendelkezett felsőfokú végzettséggel – egy részük negyven-ötvenévesen szerzett diplomát. Ráadásul tanulmányaikhoz nem mindenki választott elismert, magas oktatási színvonaláról híres egyetemet.

Az Új Magyar Szó cikke szerint a román parlamentben ötvenkét képviselő fiatalabb negyvenévesnél – közülük huszonheten a felsőoktatási intézmények rangsorának alsó felében elhelyezkedő egyetemen végzetek, sőt a fiatalabb politikusok fele az utolsó helyeken álló intézményben tanult.

A demokrata liberális párt tagja, Silviu Progoana a lap szerint huszonhét évesen érettségizett, tíz év múlva iratkozott be az egyetemre, majd jókora csúszással végezte el. Gigi Becali európai parlamenti képviselő harmincéves is elmúlt, amikor érettségire jelentkezett. A vizsga után az egyik magánegyetem jogi karára felvételizett, később azonban félbehagyta – ahogyan fogalmazott, „nem bírta a tempót”.

Az ukrán kisebbségi képviselő, Stefan Buciuta is hatvanévesen iratkozott be az egyik bukaresti egyetemre – bár tanulmányi eredménye kitűnő lett, az Új Magyar Szó szerint az intézmény az oktatás minősége alapján összeállított egyetemi rangsor 49-es listáján a 44. helyen áll.

Politikusok itthon - diplomával, diploma nélkül
A Policy Solution politikai elemző és politikai kommunikációs tanácsadó intézet 2010 tavaszi felmérése szerint a frissen „felfedezett” magyar országgyűlési képviselők között kétszer akkora a diploma nélküliek aránya, mint a több éve képviselőként dolgozók között. Az elemzés szerint az MSZP és az LMP soraiban egy személy kivételével mindenki folytatott felsőfokú tanulmányokat, míg a jobboldali politikusok közül több mint harmincan csak alap- illetve a középfokú képzésben vettek részt. Milyen szakokon végeztek a magyar politikusok? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

eduline