Hoffmann: nem igazak az egyetembezárásokról szóló hírek Felsőoktatás
Eduline

Hoffmann: nem igazak az egyetembezárásokról szóló hírek

Nem felelnek meg a valóságnak az egyes felsőoktatási intézmények bezárásáról felröppent hírek; ilyen kormányzati szándék nem volt, nincs és nem is lesz - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

Hoffmann Rózsa rektorokkal tartott megbeszélése után azt mondta, az intézményvezetőkkel "közösen kell keresnünk azokat a lehetőségeket, hogy hogyan lehet megfelelni annak a szempontnak, hogy ne 210 helyen elaprózott, több mint 300 szakon folyó képzés" legyen a felsőoktatásban, ami "irracionális, gazdaságtalan" és a minőségi elvárásoknak sem felel meg.

Szavai szerint még májusban elkészül az államtitkárság javaslata a felsőoktatási törvényre vonatkozóan.  "Bízom benne, hogy a kormány is tárgyalni fogja érdemben" - mondta Hoffmann Rózsa, hozzátéve, hogy valószínűleg már ezen a héten lesznek további konzultációk a témában "a kormány egyik-másik szereplőjével".

"Nyilvánvalóan nem lesz öröm egyik vagy másik egyetemnek, főiskolának előbb vagy utóbb azzal szembesülnie", hogy valamelyik szakját vagy karát meg kell szüntetnie, mert "nem tartható, hogy ugyanazon a szakon az országban húsz-harminc helyen folyik képzés" - fogalmazott Hoffmann Rózsa.

Kérdésre válaszolva elmondta: az államtitkárság számára lényeges, hogy az értékes és a társadalmi szempontból fontos képzések megmaradjanak. "Hogy ez milyen szerkezetben marad meg, az másodlagos kérdés", ezeket a lehetőségeket pedig a rektorokkal megtárgyalják - hangsúlyozta.

Annak a vélelmének is hangot adott, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) bezárásáról a hírek azért röppenhettek fel, mert első körben a kutatóegyetemek vezetőit hívták meg a tárgyalásokra, és ebbe a körbe nem tartozik bele ez az egyetem. "Ettől kezdve megindultak a találgatások", és akkor jöttek azok a vélekedések, hogy "az esetleges átszervezés bezárást eredményez" - mondta.

Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár ehhez kapcsolódóan megjegyezte: Mészáros Tamás, a BCE rektora a megbeszélésen elmondta, a 2000. évi integráció során "nagyon komoly kezdeményezéseket éltek át ők maguk", szó volt akkoriban az ELTE-vel, és a Műegyetemmel végrehajtandó szorosabb együttműködés lehetőségéről is.

Hoffmann Rózsa leszögezte: "az egyetemek alapítása a parlamentnek a dolga", a felsőoktatási törvényben pedig nevesíteni kell az egyetemeket és a főiskolákat. Amíg nem hozzák meg végérvényesen a törvényt, addig nem alakul ki a felsőoktatási intézmények végső névsora sem. A most kidolgozás alatt álló felsőoktatási törvényben benne van az a lehetőség is, hogy a felsőoktatási struktúra nem változik - mutatott rá.

Az államtitkár közlése szerint hosszú konzultációsorozat első fázisának értek kedden a végére, amely során valamennyi állami egyetem és főiskola rektorával találkoztak. Ezek véleményfelmérő megbeszélések voltak, az elhangzottakat az államtitkárság összegyűjti, a maguk számára is strukturálják, s ezután újra konzultálnak a rektorokkal.

A felsőoktatási intézményekkel együttműködve, az ő véleményüket kikérve "leszünk kénytelenek meghozni azokat a döntéseket", amelyek a versenyképes, magas színvonalú, de racionálisan és átláthatóan működő rendszer kiépítését eredményezik majd - mondta Hoffmann Rózsa.

Dux László arról is beszélt, hogy a felsőoktatási intézmények fenntartása jelentős áldozatokat kíván az adózók részéről, az ország gazdasági helyzete pedig pillanatnyilag nem tesz lehetővé nagyobb ráfordításokat, "sőt a ráfordítások szűkítésével kell számolni a Széll Kálmán Terv keretében". A cél, hogy "a lehető legkevesebb értéknek a csorbításával tudjuk ezt a nehéz időszakot átélni", ebben pedig "nagyon együttműködőeknek mutatkoznak a felsőoktatási intézmények".

mti

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.