Az eduline információi szerint igazak azok a sajtóhírek, melyek szerint a kormány a Budapesti Corvinus Egyetem – és több más vidéki, valamint fővárosi intézmény – megszüntetését tervezi. Az egyetem karait a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az ELTE, a BME és a Szent István Egyetem kapná meg, az oktatási államtitkárság tagad.
„Nem kaptunk hivatalos tájékoztatást arról, hogy mi a terve a kormányzatnak az egyetemmel, reméljük, hogy ez még nem végleges álláspont” – mondta az eduline-nak a Budapesti Corvinus Egyetem rektora. Mészáros Tamás szerint az biztos, hogy a kormány átstrukturálja a felsőoktatási rendszert, de azt senki nem érti, hogy miért kerül a felsőoktatási rangsorok élén szereplő BCE a megszüntetésre ítélt intézmények listájára. „Azt hallottuk, hogy a győri, a kaposvári és az óbudai egyetem is hasonló helyzetben van, de ezekért a városok és a kerület kormánypárti képviselője fog harcolni. Mi szakmai érveket gyűjtünk” – tette hozzá.
Az egyetem délutáni kerekasztal-beszélgetésén több mint ötszáz hallgató vett részt, néhány órája a Facebookon is létrehozták a „Maradjon meg a Budapesti Corvinus Egyetem” és a „Ne zárják be a Közgázt!” elnevezésű csoportot, mindkettőhöz több mint két-háromezren csatlakoztak. Úgy tudjuk, a hallgatók nagyobb megmozdulást is terveznek - ha az oktatási államtitkárságtól hivatalos információt is kapnak az intézmény megszüntetéséről, demonstrációt szerveznek, a minisztérium ugyanis több hónapja támadja az egyetemet. Többen az intézmény megszüntetésének tervét látják abban is, hogy a BCE Közigazgatás-tudományi Karát a jövőre létrejövő Nemzeti Közszolgálati Egyetembe olvasztják.
Mészáros Tamás a délutáni hallgatói fórumon azt mondta, támogatni fogja a hallgatói kezdeményezéseket. Ha tényleg feldarabolják a Corvinust, a társadalomtudományi kar az ELTE-hez, a gazdálkodástudományi és közgazdaságtudományi kar a BME-re, a Villányi úti campuson működő tanszékek pedig a Szent István Egyetemhez tartoznának.
Évről évre a rangsorok élén a Corvinus |
Huszonkilenc helyett tizenhat egyetem maradna meg
A jelenlegi 29 állami egyetem és főiskola helyett csak tizenhatot működtetne tovább a kormány az átdolgozott felsőoktatási koncepcióhoz készült, az origo.hu birtokába került dokumentum szerint. Az egyetemi-főiskolai struktúra átalakítása a Széll Kálmán-terv miatt szükséges: a reformcsomag három év alatt összesen 88 milliárd forintot vonna ki a felsőoktatásból, ami az állami fenntartású intézmények számának csökkenését eredményezi.
Az origo.hu úgy tudja, az oktatási államtitkár a múlt héten már egyeztetésre hívta annak a tizenkét egyetemnek a rektorát, amelyek a koncepció szerint megmaradnának. Részt vett a találkozón a Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi, a Debreceni, a Miskolci és a Szegedi Tudományegyetem, a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE, a SOTE, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem vezetője. Nem szerepelt a meghívottak listáján - vagyis a jelenlegi elképzelés szerint nem tartja meg önállóságát - a közgazdászképzésben legtekintélyesebbnek számító Budapesti Corvinus Egyetem. Az oktatási államtitkárság közleményben az áll, az intézmények bezárásáról szóló sajtóhírek alaptalanok. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, felsőoktatási tervezetek tömegével találkozik, és "inkább az ötletbörze kategóriájába" tartozónak véli a napvilágot látott elképzeléseket.
eduline