Vigyázat: így cselezik ki a puskázó diákokat az iskolák Felsőoktatás
Eduline

Vigyázat: így cselezik ki a puskázó diákokat az iskolák

Virágzó üzletté vált a vizsgákon puskázó, valamint a beadandó dolgozatokat más munkáiból összeollózó hallgatók kiszűrése: több egyetem plágiumkereső szoftverrel, máshol high-tech eszközökkel próbálják elvenni a diákok kedvét a csalástól.

A New York Times szerint Amerikában a Central University of Florida működteti a legszigorúbb tesztközpontot, ahol a puskázás szinte lehetetlen. Az intézmény rektora azt állítja, hogy a rendszer mindig egy lépéssel a vizsgázók előtt jár, a rágózást és az evést például azért tiltották be a vizsgákon, hogy a szájmozgásból ki lehessen szűrni, ha valaki egy telefonba vagy mikrofonba mondja a kérdéseket.

Eljön az az idő, amikor lehetetlen lesz puskázni?


Az egyik előadóteremben a 228 számítógép monitorját az asztal lapjába süllyesztették, így még véletlenül sem lehet a képernyőt feltűnés nélkül fényképezni. Ha valaki gyanúsan viselkedik vagy túl gyorsan dolgozik, azt a vizsgabiztos kamerákról figyelheti, a felvételeket pedig később akár bizonyítékként is felhasználhatják a diák ellen indított eljárásban.

Összeollózott dolgozatok - iparág épült a plagizáló diákok lebuktatására

Néhány év alatt több elitegyetemen is a többszörösére nőtt a plagizáló hallgatók száma - ezt a kínos hírt kellett közzétennie például a legjobb felsőoktatási intézmények listáján az előkelő 22. helyet elfoglaló Edinburgh egyetemnek. Az intézmény az egyik legnépszerűbb plágiumkeresőt, a Turn It In elnevezésű weboldalt használja, amely - elvileg - bármilyen vizsgamunkáról megállapítja, hogy az eredeti szellemi termék vagy sem.

A cég a hozzá beküldött vizsgapapírokat szövegfelismerő szoftverekkel több milliárd archivált weboldallal ütközteti, és az intézmények vizsgaanyagait szezonálisan is összehasonlítja egymással, így könnyen lebukhatnak azok a hallgatók, akik egymás dolgozatait adják be tanáraiknak.

A plagizáló hallgatók persze nem késlekedtek: a New York Times szerint néhányan azzal próbálják kijátszani a szövegfelismerő szoftvereket, hogy a szövegben lévő betűket kicserélik más nyelvek ugyanolyan kinézetű karakterére (az orosz e és a sima e cseréje például azonosíthatatlanná teszi a szöveget, miközben olvashatósága mit sem változik), de vannak olyanok is akik Microsoft Word makrókkal próbálkoznak.

eduline

 

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.