2009. szeptember. 28. 09:45 Eduline Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 28. 09:45 Felsőoktatás

E-learning – milyen lesz a virtuális campus?

Egy tanulmány szerint 20 év múlva az egyetemi campusok csupán relikviák lesznek, könyvek helyett távoktató szoftverekkel és az internet segítségével fogunk tanulni. Az e- learning egyre népszerűbb, kérdés, hogy tudja-e pótolni a tanárral való személyes kontaktust.

Egyre több amerikai egyetem teszi közzé az interneten a kurzusairól készült hang- és videofelvételeket. A Berkeley egyetem előadásai a YouTube-on érhetők el, a Yale nyitott egyetemi portált indított, a Massachusetts Institute of Technology online katalógusában pedig, az egyetem szinte minden kurzusának részletes leírása és tananyaga hozzáférhető – mindez persze ingyen. Bár ez a módszer inkább az egyetemek - és oktatók - népszerűsítésére szolgál, sok olyan diáknak hasznos lehet, akik lemaradtak egy-egy előadásról. Az online oktatásnak azonban számos komolyabb fegyvere is van a hagyományossal szemben.

Watch it on Academic Earth

  Do you speak internet?

„Mostanában kezd beindulni az internetes oktatási forma, a haladóbb gondolkodású nyelviskolák már körülbelül egy éve intenzíven használják. Messzire mutató tapasztalatokkal még nem rendelkezünk, de azt elmondhatjuk, hogy jó működik a rendszer” – mondta el a netes oktatással kapcsolatban Sipos Júlia a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének főtitkára.

„Szükség van azonban a hagyományos módszerekre is, hiszen az online módszerek csupán a szókincset, nyelvtant, szövegértést képesek fejleszteni, a kiejtést nem. Az erre kifejlesztett szövegfelismerő programok még nagyon gyerekcipőben járnak. Nyelvtanulásnál arra azért mindenképpen szükség van, hogy tanár és diák leüljön egymással szemben és így gyakorolják a beszédet” – mondja a szakember.
 
Az egyik legnépszerűbb online nyelvoktatási forma a Macmillan módszer, melyhez az elmúlt két hétben tizenkét újabb magyar nyelviskola csatlakozott. Mind vidéken, mind Budapesten működnek ilyen iskolák. (Például a Kecskeméti nyelviskola vagy a Balaton nyelviskola, Budapesten pedig a Fast English Communications, vagy az Európa nyelvstúdió)

Sok nyelviskola alkalmazza a blended learning-et, azaz a vegyes oktatási formát, ami a hagyományos módszertant, a személyes konzultációt és a virtuális oktatás elemeit is használja.

Kognitivizmus helyett konnektivizmus

Oktatási szakemberek, tanárok, informatikusok egy gyökeresen új tanuláselméleti irányzatot hoztak létre: a konnektivizmust. Az új oktatási paradigma a hálózatalapú tanulást és oktatást népszerűsíti, és a kapcsolatokra épülő, megosztott tudás terjesztését hirdeti. Gyakorlatába ugyanúgy beépíti a személyes konzultációt, az internetes fórumot, a twittert vagy az RSS-t. 

A konnektivizmuson alapul a Moodle, mely egy nyílt forráskódú, ingyenes licenc alatt terjesztett e-learning keretrendszer. Ez a forma, mára a világ legnépszerűbb online keretrendszerévé vált. Több mint 40 ezer regisztrált szerver működik világszerte, és közel 20 millió felhasználó használja. Magyarországon több mint 180 regisztrált Moodle szerver működik. Itthon a felsőoktatásban a Debreceni Tanítóképző Főiskola az egyik fő használója, de alkalmazzák más egyetemeken, a közoktatásban, sőt a vállalati szektorban is.

A Moodle keretében egy-egy kurzust a tutorok vezetnek, egyben ők is fogják össze – akár a világ különböző részein lévő- tanulókat. A diákokkal valamilyen kommunikációs eszköz igénybevételével (e-mail, IP telefon, üzenőszoftver, fórum) tartják a kapcsolatot. A tutor sokkal szélesebb körű szerepekkel és funkciókkal szembesül, mint a tanteremben oktató tanár. Figyelnie kell arra hogyan jeleníti meg a kurzust, és hogyan teremti meg az otthonosságot a virtuális tanulási környezetben. A hagyományos magyarázó szerep itt háttérbe szorul, és az oktató értelmező, irányító, moderáló funkciója válik hangsúlyossá – hangsúlyozzák a Moodle hívei. Magyarországon közel 1500 - 2000 tutor tevékenykedik, akik túlnyomórészt az oktatási intézmények munkatársai közül kerülnek ki.

Egyetemes távlatok

elearning

Az elektronikus módszer egyik nagy előnye, hogy a tanulók saját időbeosztással haladhatnak. Ez a rendszer azonban nem minden formában működik.
A weben böngészve rengeteg immár nem működő oldalt találunk, melyek a vagyonőrképzéstől - a flash animálás elsajátításáig különböző szakmák online oktatását hirdetik.

„Ez két éve egy kísérleti próbálkozás volt részünkről, ami befuccsolt. Egyszerűen képtelenség volt összeegyeztetni a hallgatókkal, a képzések időpontjait, magyarán hogy mikor ki van gép előtt. Egy idő után, minden résztvevő egyéni személyre szabott képzést szeretett volna, így ilyen formában működött tovább” – mesél a kudarcokról egy volt online oktatási cég vezetője.

Az e-learning legszélesebb körű alkalmazója a felsőoktatás lehet. „Az online oktatás egyértelműen megállíthatatlanul tör előre, az egyetemi kurzusok oktatásának gyakorlatában már ma látható a növekvő tendencia” – mondja Hunya Márta az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) Tudományos Főmunkatársa. „Az Elte angolszakán idén e-learning segítségével is oktatják a módszertant, jövőre pedig három ilyen jellegű kurzust szeretnének indítani a tanszéken – mondja az OFI munkatársa, aki nemrégiben egy nemzetközi projekt keretében megvalósult tutor képzésen vett részt. 

„Egyáltalán nem igaz az, hogy ez egy arctalan, elidegenítő, módszer. A zárókonferencián a leendő tutorok és tanítványaik között szinte érzelmi kapcsolat alakult ki, sokkal erőteljesebben és hatékonyabban tudtak együtt dolgozni, mint a hagyományos módszerben. Véleményem szerint az e- learning villámgyorsan el fog terjedni az oktatásban” – számol be a szakember pozitív tapasztalatairól és a várható tendenciákról.

Októberben rendezik meg Debrecenben a Moodle konferenciát  ahol valószínűleg az továbbra is kérdés marad, hogy 20 év múlva ledőlnek – e a katedrák, de kerekasztal beszélgetéseken, vitafórumokon megvitatják a Moodle új lehetőségeit a web 2-es alkalmazások fényében. 


Schäffer Dániel

eduline

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.