Milyen esélyekkel indulnak a különböző szakokon végzett pályakezdők, mennyit keresnek, és mit is tanulnak pontosan? A felvi.hu-n hasznos infókat gyűjtöttek össze felvételi és diplomázás előtt állóknak. A gazdasági és műszaki képzések után ezúttal az informatikai alapszakokról olvashattok.
Az Educatio összegyűjtötte, hogy a különböző felsőoktatási képzéseken szerzett diplomával milyen szakmákban helyezkedhettek el, mennyit kereshettek, illetve azt is, hogy pontosan mit tanulhattok az adott szakon. Ehhez igénybe vették a diplomás-pályakövetési rendszer adatait, amelyek a volt hallgatók által kitöltött kérdőíven alapulnak, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ePálya portál) foglalkozás-leírásait, illetve a hivatalos és az intézmények honlapjain található szakleírásokat.
Az oldalon találtok a szakhoz kapcsolódó hasznos linkeket, ha pedig pályakezdők vagytok, a tapasztalataitokat is megírhatjátok. Néhány szakról még nem került fel információ, így érdemes gyakran visszatérni a honlapra. Az öt legnépszerűbb alap- és osztatlan szakon végzettek kilátásairól itt, a második öt legnépszerűbb képzésről kikerülők esélyeiről pedig itt olvashattok.
A legnépszerűbb gazdasági alapszakokról itt találjátok cikkünket, a legnépszerűbb műszaki képzésekről pedig itt olvashattok.
Az informatikai képzések leírása és a diákok elhelyezkedési esélyei:
1. mérnökinformatikus
A mérnökinformatikus alapszakot végzett pályakezdők bruttó 278 ezer forintot kerestek havonta: a felmérés 2013-ban, 2010-ben vagy 2012-ben végzett diákok részvételével készült. A volt hallgatók 64 százaléka dolgozott, 14 százaléka tanult, 9 százaléka pedig tanult és dolgozott is. Mesterképzésre a diákok 28 százaléka ment tovább. Négy friss diplomás keresett éppen állást. Tízből kilenc munkavállaló (pontosan 89 százalék) felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben helyezkedett el. Százból hét hallgató nő.
A szakon információs rendszerek és szolgáltatások telepítését és üzemeltetését, programok tervezését, fejlesztését tanulhatjátok meg. A végzés után elhelyezkedhettek az üzemeltetéssel vagy fejlesztéssel foglalkozó programozóként, vagy menedzselhettek egy-egy alkalmazást, illetve információs rendszert a felhasználói igényektől a forgalmazóval való kapcsolattartásig.
Dolgozhattok gyártási adatbázisokat felügyelő és fejlesztő, az adatokat feldolgozó gyártástámogató informatikusként is. Van olyan pályakezdő, aki a minőségbiztosítás, a hang- vagy a híradástechnika területén helyezkedett el.
Így alakul át a képzések rendszere 2016-ra |
A megszűnő és új alapképzésekről itt olvashattok. A kivezetésre kerülő mesterszakok listáját itt találjátok. A felsőoktatási szakképzések átalakulásáról itt találjátok cikkünket. |
2. programtervező informatikus
A programtervező informatikus képzésről 2010-ben vagy 2012-ben kikerülők bruttó 261 ezer forintot vittek haza havonta. A friss diplomások 61 százaléka dolgozott, 14 százaléka tanult, 10 százaléka pedig tanult és dolgozott is. Mesterszakon a hallgatók 31 százaléka tanult tovább. A munkavállalók nagy többségének, 92 százaléknak volt diplomát igénylő állása. Minden huszadik pályakezdő keresett éppen munkát. Kicsit több, mint minden tizedik (pontosan a hallgatók 11 százaléka) nő.
A szakon szoftverorientált információs technológiai eszközök és rendszerek - például vállalati információs, döntéstámogató, szakértői rendszerek, multimédia alkalmazások - létrehozásáról, bevezetéséről működtetéséről, fejlesztéséről, alkalmazásáról tanulhattok.
A diplomával dolgozhattok a programok felkutatásával és tesztelésével, illetve írásával és javításával foglalkozó szoftverfejlesztőként, számítástechnikai programozóként, a szoftverkészítést irányító számítástechnikai szervezőként, adatbázis-felelősként, valamint számítástechnikai kutatóként. A pályakezdők olyan munkakörökben is el tudtak helyezkedni, mint a rendszergazda, reklámgrafikus, webfejlesztő.
3. gazdaságinformatikus
A pályakezdő gazdaságinformatikusok havonta bruttó 265 ezer forintot keresnek. A 2010-ben vagy 2012-ben végzettek 55 százaléka dolgozott 2013-ban, 18 százalékuk tanult, 10 százalékuk pedig tanult és dolgozott is. Mesterszakra a hallgatók körülbelül harmada (35 százaléka) ment tovább. A munkavállalók 86 százaléka helyezkedett el felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben. Százból hat diák keresett éppen állást. A diákok 26 százaléka nő.
A szakon azt tanulhatjátok meg, hogyan kell a gazdasági élethez szükséges informatikai rendszereket jól kiválasztani, illetve felhasználni. A képzésen a másik két informatikai szakhoz képest kevesebb természettudományos, de több gazdasági és humán ismeretet sajátítanak el a diákok.
A végzettséggel elhelyezkedhettek szoftverfejlesztőként, programozóként, számítástechnikai kutatóként, szoftverüzemeltetőként, rendszergazdaként. Olyan feladatokat kaphattok, mint például kereskedelmi riportok szerkesztése, elemzése, gazdasági adatbázisok létrehozása, karbantartása, vállalatirányítási rendszerek bevezetése és üzemeltetése.
Szak | Havi bruttó átlagbér (forint) |
mérnökinformatikus | 278 142 |
programtervező informatikus | 261 339 |
gazdaságinformatikus | 265 758 |
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |