A hét hírei: az ingyenes múzeumoktól a tanári vizsgákig Érettségi-felvételi
Eduline

A hét hírei: az ingyenes múzeumoktól a tanári vizsgákig

Ezen a héten megnéztük, mely napokon nézhetitek meg ingyenesen az egyes múzeumok állandó kiállításait, ha még nem múltatok el 26 évesek. Bemutattuk azokat a vizsgákat, amelyeken a tanárjelölteknek, illetve azoknak kell túlesniük, akik többéves szakmai tapasztalattal a pedagógus I. kategóriába kerültek. Összegyűjtöttük azokat a honlapokat is, amelyekkel a legnépszerűbb nyelvvizsgákra készülhettek. A hét hírei és cikkei.

Campus life: az olcsó éttermek után most annak jártunk utána, hogyan járhattok múzeumba teljesen ingyen

Így mehettek múzeumba teljesen ingyen

26 éves korig tucatnyi múzeum állandó kiállítását nézhetitek meg ingyen. A kedvezmény csak a hónap bizonyos napjain érvényes. Cikkünket itt olvashatjátok.

Ilyen vizsgák várnak a tanárjelöltekre

Több vizsgán kell átesniük a tanári pályára készülőknek: azokra, akik osztatlan tanárképzésre jelentkeznek, pályaalkalmassági vizsga vár, a kezdő pedagógusoknak pedig két év után kell minősítő vizsgát tenniük, ha a gyakornoki kategóriából a pedagógus I. fokozatba szeretnének kerülni. Azok, akik a pedagógus-életpályamodell bevezetésekor a pedagógus I. kategóriába kerültek, de több mint nyolc év szakmai tapasztalattal rendelkeznek, először 2014-ben kezdeményezhetik a minősítési eljárást a pedagógus II. kategóriába való besoroláshoz. A részleteket itt olvashatjátok.

Keresztféléves felvételi

November 15-ig jelentkezhettek a februárban induló alap-, osztatlan és mesterképzésekre, illetve felsőoktatási szakképzésekre. A felsőoktatási szakképzés pontszámítási szabályairól itt olvashattok, a felvételivel kapcsolatos legfrissebb cikkeinket pedig itt találjátok.

Minden a népszerű nyelvvizsgákról

Korábban bemutattuk a legnépszerűbb nyelvvizsgatípusokat, most azokat a honlapokat gyűjtöttük össze, amelyeken mintafeladatokat és próbateszteket találtok a felkészüléshez: itt találjátok őket, a nyelvvizsgával kapcsolatos összes cikkünket pedig itt olvashatjátok.

Nyelvvizsgákról szóló cikksorozatunkban hamarosan a szaknyelvi vizsgákat is bemutatjuk

Ennyit kell fizetnetek, ha nem tanultok tovább

Ha rábólintanak az egyes adótörvények módosítására benyújtott törvénycsomagra, 2014-től havonta 6800 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük azoknak, akik a középiskola vagy az egyetem után nem tanulnak tovább, nem találnak állást, és nem jogosultak álláskeresési támogatásra. Cikkünket itt olvashatjátok.

Megszűnhet egy tanszék Pécsen

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) több kara tervez létszámleépítést a hallgatói létszám csökkenése miatt. Megszűnhet az Informatikai és Kommunikációs Jogi Tanszék: az ott dolgozó oktatók elbocsátása ellen tiltakozva ötven egyetemi oktató nyílt levelet is küldött az egyetem, illetve az Állam- és Jogtudományi Kar vezetésének. A PTE közleménye szerint november közepén egyeztetnek a közalkalmazotti tanáccsal. A részleteket itt olvashatjátok, Polyák Gábor, az Informatikai és Kommunikációs Jogi Tanszék docensének nyilatkozatát pedig itt találjátok.

Még nem dőlt el, mi lesz a felsőoktatással

Várhatóan november második felében tárgyalja a kormány a felsőoktatási törvény módosítását, amely a Klinghammer István-féle új felsőoktatási stratégiát foglalná jogszabályba. A dokumentum többek között négy kategóriába osztaná az intézményeket, átalakítaná az intézmények finanszírozását, és bevezetné a kancelláriarendszert.

A Népszabadság információi szerint ugyanakkor a javaslatcsomagot teljes egészében Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke és Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár sem támogatja, sőt, az is elképzelhető, hogy csak a választások után módosítanak a törvényen. A tervezet szerint oktatói és kutatói munkakörben legfeljebb 70 éves korig lehetne dolgozni: erről itt olvashattok.

Folytatódik az őszi érettségi

Szerdán megkezdődtek az őszi érettségi szóbeli vizsgái: november 6-tól 12-ig emelt szinten, november 21-től 29-ig pedig középszinten vizsgáznak a diákok. Az összes írásbeli feladatsort és a hivatalos megoldásokat itt találjátok, az őszi érettségivel kapcsolatos összes cikkünket pedig itt olvashatjátok.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.