Már csak alig néhány hét van hátra a ponthatárok kihirdetéséig. Mutatjuk azokat az állami ösztöndíjas, nappali tagozatos szakokat, amiket csak egyetlen diák írt be első helyre.
Idén 120 990 fő jelentkezett valamelyik egyetem 2024 szeptemberben induló alap, osztatlan- vagy mesterképzésre. Ha az egyetemeket nézzük, akkor a legtöbben, mintegy 17 ezren első helyen az Eötvös Loránd Tudományegyetemen tanulnának ősztől.
9950 jelentkezővel a második legnépszerűbb felsőoktatási intézmény a Debreceni Egyetem, a harmadik a 8395 jelentkezőt vonzó Szegedi Tudományegyetem, a negyedik pedig 7292 jelentkezővel a Pécsi Tudományegyetem. Az ötödik legnépszerűbb felsőoktatási intézmény a Budapesti Gazdasági Egyetem lett 6729 jelentkezővel.
hogy legtöbben - 6801 fő - gazdálkodási és menedzsment alapképzésre készülnek, ami évek óta letaszíthatatlan a népszerűségi lista éléről. A képzeletbelei dobogó második fokára a pszichológia került 4948 jelentkezővel, amit az osztatlan jogászképzés követ.Azt, hogy egyes szakokra összesen hányan jelentkeztek - tehát a jelentkezési listájuk második, harmadik vagy sokadik helyén - az Oktatási Hivatal idén nem tette közzé, de feltehetően ezeken a szakokon, főleg a népszerű egyetemeken nagy lesz a verseny.
A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről |
|
Ehhez képest vannak olyan állami ösztöndíjas, nappali tagozatos alapszakok, amiket csak egyetlen diák írt be első helyen. Ezeknek döntő többsége olyan művészeti képzés, mint a klasszikus hárfa, cimbalom vagy éppenséggel zenekarvezetés, de akadnak közöttük gazdasági, műszaki, sőt informatikai képzések is.
Gazdasági képzések:
- Debreceni Egyetem (szolnoki kampusz): turizmus-vendéglátás
- Nyíregyházi Egyetem: gazdálkodási és menedzsment (angol nyelven)
- Eötvös József Főiskola: gazdálkodási és menedzsment (angol nyelven)
Műszaki képzések:
- Debreceni Egyetem: anyagmérnök
- Pannon Egyetem (nagykanizsai kampusz): vízügyi üzemeltetési mérnöki
- Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem: gépészmérnök (angol nyelven)
- Miskolci Egyetem: gépészmérnök (angol nyelven)
Informatikai képzések:
- Óbudai Egyetem (salgótarjáni kampusz): mérnökinformatikus
Bölcsészettudományi képzések:
- Eötvös Loránd Tudomány Egyetem: hebraisztika, indológia, asszíriológia, új latin nyelvek és kultúrák (román), szlavisztika (ezen belül is szerb nemzetiségi, szlovák és szlovén)
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem: szlavisztika (lengyel)
- Pécsi Tudományegyetem: germanisztika (német nemzetiségi) és szlavisztika (horvát)
- Pannon Egyetem: germanisztika (német)
- Eszterházy Károly Katolikus Egyetem: germanisztika (német) és pedagógia
- Szegedi Tudományegyetem: szlavisztika (szerb)
- Miskolci Egyetem: germaninisztika (német)
Államtudományi képzések:
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem: bűnügyi igazgatási (informatikai nyomozó)
Agrártudományi képzések:
- Eszterházy Károly Katolikus Egyetem: szőlész-borász (angol nyelven)
- Széchenyi István Egyetem (mosonmagyaróvári kampus): élelmiszermérnöki és mezőgazdasági mérnök (angol nyelven)
- Nyíregyházi Egyetem: mezőgazdasági mérnök (angol nyelven)
Természettudományi szakok:
A pedagógusképzések esetében 220 olyan osztatlan nappali tagozatos állami ösztöndíjas szak volt, amit első helyen csak egyetlen diák jelölt meg. Például az ELTE-n a földrajz-matematika, illetve a fizika-történelem szakos tanári képzést is csak egy felvételiző írta be az első helyre.
A társadalomtudományi képzések esetében a szocális munka alapszakot a Debreceni Egyetem nyíregyházi kampuszán illetve a Sárospataki Református Teológiai Akadémián is csak egyvalaki tette a listája elejére.
Összességében elmondható, hogy alapvetően a vidéki egyetemek kisebb kampuszain lévő szakokat jelölte meg egyetlen diák az első helyen, ami annak tükrében felettébb érdekes, hogy az állami ösztöndíjas helyeket éppen a vidéki egyetemeken bővítették.