A Debreceni Egyetemen ezek a 2024-től érvényes pontszámítási szabályok. Mutatjuk, mire kaphattok pluszpontokat.
- 200 pontot továbbra is a tanulmányi eredmények,
- 200 pontot az érettségi eredmények,
- 100 pontot pedig az intézményi pontok (korábban többletpontok) adják.
Tanulmányi pontok számítása
Az egyetem honlapján elérhető táblázat alapján bármelyik tárgyat elfogadják a tanulmányi pontok számításához szükséges ötödik tantárgyként.
Érettségi pontok számítása
Azt, hogy az érettségi pont számításához milyen érettségi tárgyakat fogadnak el, ebben a táblázatban tudjátok megnézni. A tárgyak listája képzési területenként, illetve szakonként is eltérhet.
Emelt szintű érettségi: ezeken a szakokon van rá szükség
Az egyetem tájékoztatója szerint területenként és szakonként is eltérő lesz, hogy miből kérnek, egyáltalán kérnek-e emelt szintű érettségit.
Az biztos, hogyaz osztatlan jogász, általános orvos, anglisztika, pszichológia, fogorvos, gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás, gyógyszerész, építészmérnöki, építőmérnök, gépészmérnöki, járműmérnöki, környezetmérnöki, mechatronikai mérnöki, műszaki menedzser, repülőmérnöki (angol nyelven) szakokon továbbra is elvárás az emelt szintű vizsga. Ezek mellett az osztatlan tanárinál az angol nyelv és kultúra tanára szaknál különböző szakpárokkal.
Intézményi pontok számítása
A Debreceni Egyetemen is lehet pluszpontot szerezni nyelvvizsgáért, szakképesítésért, esélyegyenlőségért, sport- és versenyeredményekért. Azonban képzési területenként és szakonként is külön feltüntetik, hogy pontosan miért és mennyi pont kapható. Ezt a dokumentumot innen érhetitek el, érdemes átböngészni a felvételi előtt.
Intézményi pontok számítása 2024 |
Mutatunk néhány példát az intézményi pontokra:
A jogi képzési területen minden szakon többek között
- 50 pont jár az emelt szintű érettségiért,
- 100 pont az OKTV 1-10. helyezésért, és
- 30 pont esélyegyenlőség jogcímen.
- Bármely a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által olimpiai sportnak elismert sportágban nem felnőtt korosztály számára szervezett világvagy Európa-bajnokságon, az Universiadén, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokságon, az Ifjúsági Olimpián elért 1. helyezés 30 pontot ér,
- Egészségügyi vagy szociális szolgáltatónál, legalább 6 hónap időtartamban, önkéntes szerződéssel vagy munkaszerződéssel és teljesítésigazolással igazolt tevékenység 15 pontot ér,
- Korábbi tanulmányok alapján: BSc: biológia, fizika, kémia, informatika, biotechnológia, természettudományos területen vagy mérnöki végzettség 4,51-5,0 átlag 20 pontot ér.
- B2 komplex államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű nyelvtudás 40 pontot ér, a C1 komplex államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű nyelvtudás 60-at,
- Az Ifjúsági Tudományos Innovációs Tehetségkutató Versenyen elért legalább 3. helyezésért 100 pontot lehet kapni,
- Esélyegyenlőség jogcímen pedig 20 pontot.
2024-ben felvételiztek? Itt kiszámolhatjátok a pontjaitokat |
Ha szeretnétek biztosra menni, már feltöltöttetek minden fontos dokumentumot, és szívesen kalkulálnátok a pontjaitokkal, próbáljátok ki az Eduline pontszámító kalkulátorát. Számolgatnátok? Itt megnézhetitek, milyen adatokat kell megadnotok, melyik pontszámítással jártok jobban, és hogyan működik a kalkulátor. |