Kihirdették a ponthatárokat, hamarosan indul a pótfelvételi: itt vannak a hét legfontosabb hírei Érettségi-felvételi
Csik Veronika

Kihirdették a ponthatárokat, hamarosan indul a pótfelvételi: itt vannak a hét legfontosabb hírei

A hét talán legfontosabb eseménye az idei felvételi ponthatárok kihirdetése volt - több mint 100 ezer diák várt az eredményekre, mi pedig mindenről beszámoltunk. Azonban nem csak ennyi történt a héten: összeszedtük a legfontosabb dolgokat.

Felvételi 2021 - megvannak a ponthatárok

A 2021-es felvételi legnépszerűbb képzése a gazdálkodási és menedzsment volt, idén több mint 10300-an jelölték meg, több mint ötezren a jelentkezési lap első helyén. A második legnépszerűbb képzés szintén gazdasági szak: a kereskedelem és marketinget 6700-an, a harmadik helyen álló pszichológiát pedig 5800-an jelölték meg a felvételin. Az ötéves jogászképzésre is több mint 5300-an próbáltak idén bejutni, az ápolás és betegellátás szakra (az ápolónak, szülésznőnek, mentőtisztnek, dietetikusnak, gyógytornásznak készülő diákok is ezt a képzést jelölik meg) pedig 5000-en.

Hová került be a legtöbb elsőéves?

Mérnökinformatikus szakra, amely egyébként is ott volt a legnépszerűbb alapképzések listáján 4980 jelentkezővel – közülük végül 1824-en kerültek be. A második legtöbb gólya az ápolás és betegellátás szakon kezd, míg a harmadik helyen a gazdálkodási és menedzsment áll 1784 elsőévessel.

Osztatlan tanári képzésre 1534-en jutottak be – hogy ez elég lesz-e a krónikus tanárhiány enyhítéséhez, az kérdés –, míg programtervező informatikus szakon 1448-an tanulhatnak ősztől. Általános orvosi képzésen 1125-en, gazdaságinformatikus szakon 1022-en, nemzetközi gazdálkodáson 989-en, gépészmérnökin 971-en, pszichológia alapszakon 955-en kezdenek majd szeptemberben.

Bölcsész-, jogász- és gazdasági szakok

Van, ahol szinte minden ponthatár 400 pont felett vagy közelében alakult, de olyan képzési terület is van, ahol 280 pont is elég volt a sikerhez. A legnépszerűbb terület, vagyis a gazdasági szakok ponthatárait itt, a bölcsészképzések ponthatárait itt, a jogászszakon meghúzott ponthatárokat itt, a műszaki képzésen hirdetett végleges pontokat pedig itt nézhetitek meg.

Utánajártunk annak is, hogy hány pont kellett az orvosi szakokhoz, a természettudományos képzésekhez, a társadalomtudományi szakokhoz és hány pontot kellett gyűjteniük a leendő informatikusoknak.

Az összes ponthatárt itt nézhetitek meg.

Sikerült bekerülni állami képzésre? Ezeket kell vállalnotok az ingyenes tanulásért cserébe

Azt már mindenki tudja, hol tanulhat majd tovább szeptembertől. De azzal is tisztában vagytok, hogy mit kell vállalnotok a hallgatói szerződésben, ha államilag támogatott formában kezditek el az egyetemet vagy főiskolát? Itt a válasz.

Indul a pótfelvételi

A pótfelvételire július 26-tól augusztus 8-ig lehet jelentkezni (szintén online), de csak egy képzési helyet lehet megjelölni, a bekerüléshez szükséges pontszám pedig nem lehet alacsonyabb, mint amit most megállapítottak. Sőt más szabályok is vannak, amik a felvételizőkre vonatkoznak - ezeket itt olvashatjátok.

"Kijavította" a miniszterelnök népszavazási kérdéseit a PDSZ

"Szeretné-e ön, ha folytatódna a trend és a kormány teljesen lezüllesztené az állami oktatást? Szeretné, ha a tanárok csupán pont annyit tudnának tantárgyukról, mint a középfokú érettségire készülő diákok?" - ilyen és ehhez hasonló kérdéseket tett fel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), miután egy kicsit újragondolták a népszavazási kérdéseket.

Közel 3500 tanár és tanító hiányzik a rendszerből

De szakemberek szerint a tényleges számok meghaladhatják a tízezret is, ugyanis engeteg álláshelyet már meg sem hirdetnek az iskolák, ehelyett a tantestületen belüli munkaelosztással, illetve óraadó tanárok alkalmazásával próbálják megoldani a munkaerőproblémáikat.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.