Ezek az ország legjobb tanárképző egyetemei és főiskolái: a teljes rangsor Érettségi-felvételi
Eduline

Ezek az ország legjobb tanárképző egyetemei és főiskolái: a teljes rangsor

Több mint háromezren jelentkeztek 2010-ben tanári alapszakokra, a legnépszerűbb képzés tavaly is az óvodapedagógus és a tanító volt. Akit a pedagógia érdekel, tizenhét egyetemi és főiskolai kar közül választhat, az élen a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara áll.

Az egyetemek és főiskolák rangsorát már az eduline-on is megtalálhatod: böngéssz képzési terület szerint, nézd meg, hol tanítanak a legmagasabb tudományi fokozattal rendelkező oktatók, és hova vették fel a legmagasabb pontszámmal rendelkező diákokat. A Felvi-rangsorokat itt találod.

A Szegedi Tudományegyetem pedagógiai kara, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító- és Óvóképző Kara, valamint az ELTE gyógypedagógiai kara – a hallgatói és oktatói kiválóság alapján ezek az ország legjobb pedagógusképző intézményei 2011-ben. A szegedi egyetem megtartotta 2010-es első helyét, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara azonban eggyel visszacsúszott a listán, ahogy a bajai Eötvös József Főiskola Pedagógiai Fakultása is rontott tavalyi eredményén, idén már csak a hetedik helyet szerezte meg a rangsorban.

A legnépszerűbbek

A pedagógusképzést folytató intézmények közül a legtöbb jelentkező az ELTE Tanító- és Óvóképző Karát választotta, az első helyen jelentkezők száma meghaladta a hétszázat, de megközelítőleg négyszáz elsőhelyes jelentkezőt tudhat magáénak a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara és az ELTE gyógypedagógiai kara is.

A bejutás a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetébe, valamint a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Karra volt a legnehezebb, de harminc százalék alatti elsőhelyes bekerülési arány mérhető az ELTE gyógypedagógiai karán, a Kaposvári Egyetem pedagógiai karán, a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Karán, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karán is.

Tanári pálya: tizenhét alapszak közül választhatnak a hallgatók

A felvett hallgatók átlagpontszáma az ELTE-BGGYK-n és a Mozgássérültek Pető András Nevelőképő és Nevelőintézetében magasan kiemelkedik a mezőnyből, ezen a két karon 400 pont felett, míg a többi pedagógusképző intézményben körülbelül 320 pont körül alakul. A Károli Gáspár Református Egyetem tanítóképző karára csak nyelvvizsgával rendelkező diákok jutottak be (igaz, egészen kevés elsőhelyes felvett hallgatóról van szó), emellett az ELTE gyógypedagógiai karán és az MPANNI-n is kiemelkedő a nyelvvizsgával rendelkezők száma – a negyedik helyen lévő ELTE Tanító- és Óvóképző Kar már jelentősen lemarad. Az OKTV-helyezettek száma ezen a képzési területen elenyésző, a felvételi során legjobban teljesítő középiskolák diákjai elsősorban az ELTE-TÓK-on és az ELTE-BGGYK-n tanulnak. Az összes képzési terület egyetemi-főiskolai rangsorát itt nézheted meg.

Rang Intézmény neve
(a listán csak azok az intézmények szerepelnek, ahol a nappali tagozatos hallgatóknak legalább 30 százaléka a pedagógiai képzési területen tanul)
Rangsor a hallgatói kiválóság alapján Rangsor az oktatói kiválóság alapján
1. Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar (SZTE-JGYPK) 4. 1.
2. Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító- és Óvóképző Kar (ELTE-TÓK) 3. 4.
3. Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar (ELTE-BGGYK) 1. 8.
3. Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar (KE-PK) 5. 4.
5. Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kar (KRE-TFK) 6. 4.
6. Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete (MPANNI) 2. 9.
7. Eötvös József Főiskola Pedagógiai Fakultás (EJF-P) 10. 3.
8. Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar (NYME-BPK) 8. 9.
9. Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) 10. 9.
9. Nyíregyházi Főiskola Pedagógusképző Kar (NYF-PKK) 17. 2.
9. Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Kar (PTE-IFK) 12. 7.

Rangsor a hallgatói és az oktatói kiválóság alapján

A pedagógusképzés intézményeiben nem folyik doktoranduszképzés, a hallgatói kiválóság rangsorát így az egy OTDK-helyezésre jutó nappali tagozatos hallgatók száma alapján kaphatjuk meg: ezen a téren a Szent István Egyetem Pedagógiai Karának teljesítménye a legjobb.

Az oktatói kiválóság mutatóinak összesített rangsorát – akárcsak az elmúlt évben – idén is a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara vezeti. Kandidátusi fokozattal rendelkezők a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Karán, míg PhD fokozatúak a bajai Eötvös József Főiskola Pedagógiai Fakultásán oktatnak a legnagyobb arányban. Az egy minősített oktatóra jutó hallgatók aránya a Károli Gáspár Református Egyetem viszonylag alacsony hallgatói létszámú nagykőrösi Tanítóképző Főiskolai Karán a legkedvezőbb, de nem sokkal marad el mögötte a bajai főiskola.

Ponthatárok: gyógypedagógián a legmagasabbak

A legtöbb pont 2010-ben a gyógypedagógiai BA-szakhoz kellett: az ELTE-BGGYK-ra jelentkező diákoknak 401, a Kaposvári Egyetemre és a Szegedi Tudományegyetemre felvételizőknek pedig 359 pontot kellett összegyűjteniük. A második legmagasabb ponthatárt a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete konduktor alapszakon húzták, 390 pont alatt senkit nem vettek fel. Az óvodapedagógus képzéseken 279 és 310, tanító alapszakon pedig 278 és 295 közötti ponthatárt húztak. Hova volt a legnehezebb bekerülni 2010-ben? Összefoglalónkat itt találod.

eduline

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.