Képek: "ilyenben még soha nem jártak" a fukusimai diákok
Schmitt Pál köztársasági elnöknek meséltek magyarországi élményeikről a Hódmezővásárhelyen nyaraló fukusimai diákok. A tihanyi apátságról azt mondták: "ilyenben még nem jártak sohasem".
Schmitt Pál köztársasági elnöknek meséltek magyarországi élményeikről a Hódmezővásárhelyen nyaraló fukusimai diákok. A tihanyi apátságról azt mondták: "ilyenben még nem jártak sohasem".
Több mint 1400 iskolában és óvodában végeznek sugárzásmérési teszteket a japán hatóságok a fukusimai régióban - jelentette a BBC. A vizsgálatok két napig tartanak majd.
Még mindig túlélők kutatnak a mentőalakulatok tagjai és japán katonák: a Mijagi prefektúrabeli Isinomakiban a március 11-i, Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengés az általános iskolát is romba döntötte, a diákok egy része jelenleg a szükségszállásokon kialakított osztálytermekben tanul.
Közelről élte át a Japánban történt katasztrófát egy magyar diáklány. Gelényi Tania a földrengés és a szökőár idején mindössze 13 kilométerre tartózkodott az egyik leginkább sújtott településtől, Sendaitól. A tokiói egyetemista az elkövetkező napokat menekülttáborban töltötte, és csak néhány napja tért haza Magyarországra.
Az egyiptomi forrongások, az új-zélandi földrengés és a múlt heti japán katasztrófa komoly kihívás elé állította az amerikai egyetemeket. Hallgatók százait kellett kimenekíteniük a politikailag instabil vagy természeti katasztrófa sújtotta országokból.
A tokiói magyar nagykövetség értesülései szerint a Japánban tanuló magyar hallgatók mind jól vannak, a legtöbben nem tervezik, hogy elhagyják a szigetországot. Minimum ötven-száz diák tartózkodik jelenleg a japán városokban, a cunami és a földrengés által érintett régióból már mindannyiukat kimenekítették.
A pénteki földrengést és cunamit követően egyetemek és főiskolák tucatjai zártak be Japánban. A keleti partvidéken működő intézmények épületei megrongálódtak, a számítógép-hálózatok nem működnek. A tanárokat és a diákokat egyelőre nem engedik vissza a campusokra.
Három napon át próbált információt gyűjteni Japánban élő családjáról a University of California egyik hallgatója. Akiko Kosaka szülei Minamisanrikuban éltek, abban a halászfaluban, amelyet teljesen lerombolt a cunami. Az egyetemista végül egy YouTube-videón pillantotta meg nővérét és a család házát.
Rasszista megjegyzéseket tett ázsiai diáktársaira a University of California egyik hallgatója a japán földrengés és cunami napján. A YouTube-ra feltöltött felvételen többek közt arról panaszkodik, hogy mennyire zavarják a tanulásban azok a hallgatók, akik a könyvtárból telefonálnak Japánban élő szeretteiknek.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.