Megdöbbentő felvételek: több ezer diák veszthette volna életét a japán egyetemeken Felsőoktatás
Eduline

Megdöbbentő felvételek: több ezer diák veszthette volna életét a japán egyetemeken

A pénteki földrengést és cunamit követően egyetemek és főiskolák tucatjai zártak be Japánban. A keleti partvidéken működő intézmények épületei megrongálódtak, a számítógép-hálózatok nem működnek. A tanárokat és a diákokat egyelőre nem engedik vissza a campusokra.

Megrongálódtak az épületek, összeomlott a számítógépes rendszer, használhatatlanná váltak a laboratóriumok a pénteki földrengés epicentrumától mindössze 130 kilométerre lévő Sendai hat felsőoktatási intézményében. A Tohoku egyetemen hétfőn rendkívüli ülést tartottak, hogy felmérjék a károkat. „Nincsenek komoly szerkezeti sérülések, de az embereknek most az a legfontosabb, hogy a szeretteik biztonságban legyenek. Az egyetemnek tehát azt kell ellenőriznie, hogy biztonságosak-e az épületek” – mondta Akio Nishizawa, az intézmény gazdaságtudományi szakának tanára a Chronicle-nek.

Az oktatók és a hallgatók egyelőre nem mehetnek vissza a campusra. „A tanárunk elakadt valahol, és nem tud visszajönni Sendaiba. De nem is engedik, hogy bemenjünk az összedőlt laborba” – mesélte az egyetem egyik diákja. Hogyan készülnek fel az iskolások a földrengésekre? Összefoglalónkat itt találod.

Egy nebraskai professzor felvétele a földrengésről - a Tokyo Towerből.


Észak-Japánban még nagyobb a baj


Az észak-japán Iwate és Miyagi tartományban az egyetemeken péntek óta nincs tanítás: a mobiltelefon- és számítógép-hálózatok összeomlottak, néhány campuson ideiglenesen menekülttábort alakítottak ki. Szakemberek szerint komolyabb tragédia is történhetett volna a japán egyetemeken: a felsőoktatási intézmények többségében azonban múlt héten épp tavaszi szüntetet tartottak, így az épületek nagy része üresen állt. Kaliforniában komoly botrányt robbantott ki egy hallgató, aki a rokonaikat hívó ázsiai diákokon gúnyolódott - összefoglalónkat és a videót itt találod.

A tokiói egyetemek épületei alig rongálódtak meg. A város két legnagyobb intézményében, a tokiói és a Waseda egyetemen ennek ellenére megkérték a hallgatókat és a tanárokat, hogy maradjanak otthon, mert a kormány korlátozza az áramhasználatot az iskolákban. Emiatt küldték haza délben a tokiói technológiai intézet munkatársait is, és szólították fel a tokiói egyetemet, hogy hagyják félbe az energiaigényes laboratóriumi kísérleteket.

8,8-as földrengés a Temple egyetem campusán - március 11-én



A külföldi tanárok egy része az országban marad, mások azonban félnek, hogy a fővárostól 250 kilométerre található Fukushima Daiichi atomerőmű sérülései atomkatasztrófához vezetnek, így inkább a hazatérést választják.

Az amerikai Temple egyetem és Lakeland főiskola campusai hétfőn zárva tartottak. „Hétvégén megpróbáltuk kideríteni, hogy hol vannak a diákjaink. Ellenőriztük, hogy biztonságosak-e az épületek, és figyelemmel kísértük a fukushimai eseményeket. A legfontosabb, hogy a Facebookon, a Twitteren és emaileken keresztül friss információkkal szolgáljunk diákjainknak és a szüleiknek” – mondta Bruce Stronach, a Temple japán intézményének dékánja.

eduline

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.