Regényírást fog tanítani Agatha Christie a BBC egyik műsorában Campus life
Rodler Lili

Regényírást fog tanítani Agatha Christie a BBC egyik műsorában

A lassan ötven éve elhunyt legendás írónőt mesterséges intelligenciával keltik életre. Bár Christie családja támogatta a projektet, tisztában vannak azzal is, hogy milyen aggályokat szülhet.

„Ez az én írókurzusom a BBC Maestrón” – mondja mosolyogva Agatha Christie a kamerába, pontosabban az írónő mesterséges intelligenciával újrakreált változata, írja a The Guardian. A BBC streamingplatformján Christie fogja bevezetni az érdeklődőket a regényírás rejtelmeibe.

A kurzus tizenegy darab alig húszperces videót tartalmaz, amelyben az írónő képmása ad tanácsokat azoknak, akiket érdekel az írás világa és esetleg maguk is írók szeretnének lenni.

Az írónő hangját régi hangfelvételek alapján rekonstruálták, az MI segítségével, ugyanúgy ahogy a képmását is.

Mi lehet a műértelmezés az idei magyarérettségiben?

Ahhoz, hogy a mozgása emberi legyen a technológia segítségével Christie vonásait és alkatát Vivien Keen színésznőre szabták. Az ő mozdulatai rejtőznek a híres írónő kiköpött mása mögött.

„44 éve vagyok színész, de ez a szerep semmihez sem fogható. A folyamat megkövetelte, hogy nagyon alaposan tanulmányozzam azt a néhány klipet, amely Agatháról készült, hogy megragadjam a finom manírjait és arckifejezéseit.” – nyilatkozta Keen a Guardian-nek.

A videókban az írással kapcsolatban ad leckéket arról, hogyan álljanak neki az írásnak, miként találják ki a történet gerincét, hogyan építsenek feszültséget, de az írás filozófiáról is beszél a videókban. A tanácsok egyébként tényleg az írónőtől származnak, olyan tanácsokat és meglátásokat foglaltak ugyanis bele a kurzusba, amelyekről maga az írónő is írt vagy beszélt az életében.

Ezeket a videókat nézzétek meg, ha a magyarérettségire készültök

A projektet támogatta az írónő hagyatékát kezelő cég és a leszármazottai is. Christie dédunokája, James Prichard, többször is kiemelte, hogy az akadémikusok és a kutatók munkájának köszönhetően ténylegesen egy átfogó íróleckét kaphatnak a nézők a krimik koronázatlan királynőjétől, ráadásul Agathatól magától.

A 13-16 éves magyar diákok nagy része már használt mesterséges intelligenciát iskolai feladathoz

Sokan ódzkodtak az írónő ilyen fajta „reinkarnálásától”, mivel etikátlannak tartják a projektet. Prichard igyekezett ezzel kapcsolatban is eloszlatni a kételyeket:

„Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem merültek fel aggályok. De hiszem és remélem, hogy a mesterséges intelligenciát hasznos és etikus módon használtuk fel. Agatha AI-modellje nem működik Vivien Keene teljesítménye nélkül. Ezt nem az AI írta. Ez egy tudományos munka, amely feltárja mindazt, amit ő mondott az írásról. És úgy vélem, hogy az üzenete jobban közvetíthető, és több emberhez jut el, ha „ő maga” adja elő.”