"Az elárult generáció" címmel készített dokumentumfilmet a diáktüntetésekről a Telex Campus life
Rodler Lili

"Az elárult generáció" címmel készített dokumentumfilmet a diáktüntetésekről a Telex

Az eseményeket négy főszervező gimnazista szemszögéből követhetjük végig.

2022 márciusában példátlan eseménysorozat vette kezdetét Magyarországon. Az országgyűlési választások előtt néhány héttel egy csapat budapesti diák többezres tüntetést szervezett a Parlamenthez, hogy felhívják a közvélemény figyelmét: a pedagógus-szakszervezetek évek óta számos követeléssel élnek a kormányzat felé, hiába.” – ez adja az alaphangot a Telex dokumentumfilmjének.

Az diáktüntetések óta eltelt három évben több olyan esemény is történt, ami az oktatásra és a fiatalabb generáció jövőjére szürke felhőként telepszik rá. A legfrissebb nehézségek között ott van a középiskolai felvételi esetében az „ajánlott minimum felvételi ponthatár”, vagy a kompetenciamérések osztályozásának kérdése, és nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy továbbra is  egyre csökkenő a létszáma a tanároknak a közoktatásban.

És akkor még a felsőoktatásban végbemenő változtatásokat nem is említettük, amik szintén befolyásolják a fiatalok jövőjét a továbbtanulással kapcsolatban.

Megszűnő szakok a Károlin, döntés elé állították a hallgatókat

2022-ben elindult folyamat nem hagyott alább, bár a film leírásában emlékeztetnek minket arra is, hogy az első tüntetés után nem sokkal a választások eredménye a változás reményét mérföldekre helyezte. Az ezt követő nyári szünet után viszont „minden korábbinál komolyabb és látványosabb megmozdulásokat szerveztek a diákok. A tanárok polgári engedetlenségi akcióba kezdtek, válaszul pedig a kormány is bekeményített: előbb fenyegető leveleket küldött a tanároknak, majd kirúgta az ellenálló pedagógusokat” – olvasható az összefoglalóban.

A filmet a következő hetekben egyelőre még csak a nagyobb vetítéseken lehet teljes egészében látni. A négy nagy bemutató utolsó vetítése után, május 12. körül, lehet majd a Telexen is megnézni.