Mihály nap, Máté napja, Kisasszony napja – ilyen népszokásaink vannak szeptemberben Campus life
Rodler Lili

Mihály nap, Máté napja, Kisasszony napja – ilyen népszokásaink vannak szeptemberben

Sokról hallottunk már, de csak párat ismerünk igazán közülük.

Az őszi népszokások legtöbbje a termés és a gazdasági élet köré épült ki. Úgy gondolták, hogy egyes napokon az időjárás megjósolhatja akár azt is, hogy a következő időszakban, vagy akár a következő szezonban milyen lehet termés.

Szeptember 1. - Szent Egyed napja, az ősz kezdete

Úgy tartották, hogy ha ezen a napon jó idő van, akkor egész ősszel kellemes időre számíthatunk. Ha viszont esett, akkor nem lehetett a következő időszakban nagyon másra számítani.

Egyes helyeken a szőlővel kapcsolatban is volt egy érdekes szokás. Ha a gazda napfelkeltekor meztelenül körbejárta a szőlő ültetvényét és a gallyakat összekötötte a négy sarkuknál, akkor sikerült lezárnia azokat a „gonosztól”. Így nem haltak el a tőkék a következő szüretig.

Szeptember 8. – Kisasszony napja

Egyes régiókban Kisboldogasszony napjának is nevezték. Ilyenkor tilos volt vetés közben káromkodni, mivel akkor a jövő évi termény elszáradt. Ebben az időszakban kezdődtek a búcsúk is, illetve a cselédek is hivatalosan ezen a napon kezdték a szolgálatot.

Szeptember 12. – Mária napja

Ez a nap a mulatságok napja volt. Több helyen is erre a napra szerveztek búcsúkat, a rokonokat pedig kacsával, töltött paprikával, lepénnyel és kalácsokkal várták.

Szeptember 21. – Máté nap

Szent Máté napja mindamellett, hogy vallási okokból is fontos, a néphiedelem úgy tartotta, hogy ilyenkor meg lehetett jósolni a következő év termését is. A Bánátban és Szegeden például úgy tartották. hogy Máté hetében kezdték a gabonavetést, és ilyenkor a legjobb elvetni a búzát.

Göcsejben ennek az ellenkezőjét vallották. Szerintük ilyenkor tilos a búzát vetni, mivel csak pelyva várható belőle jövőre, viszont a szőlőtermésnek kifejezetten jót tehet ez a nap. Született is az a mondás, hogy

Máté hetén nem jó vetni, hasznos inkább hordót mosni. Mert, ha Napja látható – jó szüret ‘s bor várható!

Szeptember 29. – Mihály nap

Szent Mihály arkangyal megjelenése mellett a népszokások szerint ez volt a bérfizető és pásztorfogadó nap, ami szorosan egybe függ az állatok legelőről való behajtásával. Emellett időjárási megfigyeléseket is társítanak hozzá, főleg a téllel kapcsolatban. Azt próbálták megjósolni, hogy mennyire lesz erős tél várható.