WHO: kirívóan visszaesett az óvszer használata az európai tinédzserek körében Campus life
Rodler Lili

WHO: kirívóan visszaesett az óvszer használata az európai tinédzserek körében

A friss adatok alapján, a fogamzásgátló használatának visszaesése felelős azért, hogy drasztikusan megugrott a szexuális úton terjedő betegségek előfordulása.

A WHO nemrég publikált Health Behaviour in School-aged Children (Iskoláskorú gyermekek egészség-magatartása) című tanulmányában felhívja a figyelmet, hogy az elmúlt 10 évben drasztikusan meg ugrott az óvszer, vagy bármilyen fogamzásgátló használatát nélkülöző serdülőkorúak száma. A kutatás során 42 országban és régióban 242 ezer 15 éves diákot kérdeztek meg 2014 és 2022 között.

A tanulmány hangsúlyos pontjai a következők:

  • Az óvszer használatának csökkenése: a szexuálisan aktív serdülők aránya, akik az utolsó közösülésük során óvszert használtak, 2014 és 2022 között fiúk esetében 70%-ról 61%-ra, lányok esetében pedig 63%-ról 57%-ra csökkent.
  • A védekezés mentes együttlét arányaiban nőtt: a serdülők közel egyharmada (30%) arról számolt be, hogy az utolsó közösülésük során sem óvszert, sem fogamzásgátló tablettát nem használt, ami alig változott 2018 óta.
  • Társadalmi-gazdasági különbségek: az alacsony jövedelmű családokból származó serdülők nagyobb valószínűséggel számoltak be arról, hogy nem használtak óvszert vagy fogamzásgátló tablettát az utolsó szexuális együttlét során, mint a jómódú családokból származó társaik (33% szemben a 25%-kal).
  • A fogamzásgátló tabletta használata: a jelentés arról számolt be, hogy a fogamzásgátló tabletta használata az utolsó szexuális együttlét során 2014 és 2022 között viszonylag stabil maradt, a 15 évesek 26%-a jelezte, hogy ők vagy partnereik a legutolsó szexuális együttlét során fogamzásgátló tablettát használtak.

„Bár a jelentés megállapításai aggasztóak, nem meglepőek” – jegyezte meg Dr. Hans Henri P. Kluge, a WHO európai regionális igazgatója. Azt is hozzátette, hogy ez sok esetben a korosztálynak megfelelő, átfogó felvilágosítás hiányában alakulhatott így, mivel sok országban a téma elhanyagolt. Ahol elérhető ott pedig támadások kereszttüzébe kerül, mivel azt a hamis képet alakítja ki, hogy ez buzdítja a fiatalokat a szexuális együttlétre.

„Az igazság az, hogy a fiatalokat a megfelelő tudással a megfelelő időben ellátni optimális egészségügyi eredményekhez vezet, amelyek a felelős magatartással és döntésekkel állnak összefüggésben” – fejtette ki Dr. Kluge. Felhívta a figyelmet, hogy ha a kormányok, az egészségügyi szervek, az oktatási szektorok és más lényeges szereplők az ügyben nem hoznak azonnali változást, akkor csak rosszabb adatokra lehet majd számítani. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint a nemi úton terjedő fertőzések száma Európa szerte jelentősen megugrott. A gonorrhoeás esetek száma 2022-ben 48, szifiliszes betegeké 34, a chlamydiás eseteké pedig 16 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

„Azonnali és tartós intézkedésekre van szükség, adat- és bizonyítékalapú megközelítéssel, hogy megállítsuk a negatív következmények sorozatát, beleértve a magasabb nemi úton terjedő betegségek arányát, a megnövekedett egészségügyi költségek valószínűségét, és – nem utolsósorban – a fiatalok oktatásának és karrierútjának esetleges kettétörését egy nem kívánt terhesség miatt, mert nem kapják meg a szükséges időben a fontos információkat és a megfelelő támogatást” – hívta fel a figyelmet a WHO európai regionális igazgatója.

Ez utóbbi kijelentésre súlyos példával szolgál a Magyarországi statisztika is mivel bőven az EU-s átlag fölé esik a leányanyák aránya. Míg Európában évente ezer tinédzserre jut 7 születés, addig a magyar átlag az 17, fejtette ki egy korábbi interjújában Husz Ildikó demográfus, szociológus, a Társadalomtudományi Intézet főmunkatársa és a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, a Népszavának.