Magyar Péter nem sokkal azután távozott a Diákhitel Központtól, hogy tömegesen éltek vissza a képzési hitelekkel Campus life
Kurucz Tünde

Magyar Péter nem sokkal azután távozott a Diákhitel Központtól, hogy tömegesen éltek vissza a képzési hitelekkel

Néhány nap alatt lett a kegyelmezési botrány egyik legérdekesebb szereplője Varga Judit exférje, Magyar Péter, aki egyébként 2022-ben nem sokkal azt követően mondott le a Diákhitel Központ éléről, hogy kiderült, a felnőtt-és szakképzésben igénybe vehető szabad felhasználású diákhitelekkel tömegesen éltek vissza.

Magyar Péter 2018-ban került a Diákhitel Központ vezérigazgatói pozíciójába. Egykori köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy 2001-ben az egyik első ügyfele volt az intézetnek. Bár kapott ösztöndíjat és dolgozott is, de részben ebből az összegből folytathatta a jogi tanulmányait a Hamburgi Egyetemen. Magyar kitért arra is, hogy a központ pénzügyi termékei szinte összehasonlíthatatlanok a kereskedelmi bankok által forgalmazott hitelekkel, mert nagyságrendekkel alacsonyabb a kamat - már ha van - , másrészt pedig a törlesztési feltételek rendkívül ügyfélbarátak.

Ezután pedig nagy lehetőségként mutatja be az akkor még bevezetés előtt álló képzési hitelt, amelyet szabad- és kötött felhasználású formában a szakképzésben és a felnőttképzésben tanulók igényelhetnek.

„Óriási gazdasági, oktatási és munkaerőpiaci jelentősége lesz a jelenlegi felsőoktatási diákhitelrendszer kiterjesztésének, hiszen eddig sokszor anyagi gátja volt annak, hogy valaki új szakmát tanuljon, vagy elvégezzen egy olyan felnőttképzést, amellyel jobb esélyekkel indulhat a folyamatosan változó munkaerőpiacon. A legfontosabb szempont egyértelműen az volt, hogy a megújult szak- és felnőttképzésben tanulók a felsőoktatási hallgatókkal azonos segítségben részesüljenek”

- olvasható a köszöntőben.

Magyar Péter ezután még azt is megjegyzi, hogy

Ha azt nézzük, hogy soha ilyen olcsón, soha ilyen kedvező feltételekkel nem lehetett diákhitelekhez jutni, mint manapság, akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy taktikai hiba nem élni a lehetőségekkel.

Gyakorlatilag bárki igényelhette

Az új szakképzési hitelt végül egy kis csúszással, 2021. május 31-én vezették be, és gyakorlatilag bármelyik szakmát tanuló magyar állampolgár megkaphatta, aki elmúlt 18 és még nem volt 55 éves.

A kötött felhasználású hitelt kamatmentesen, maximum 500 ezer forintig, vagy a tandíj összegéig lehetett igényelni. A szabadfelhasználású hitel esetében akár havi 150 ezer forintot, összesen 1,2 millió forintig lehetett kapni 1,99 százalékos kamatra, amelyből a tanuló a megélhetését finanszírozhatta. Mindezt úgy, hogy a kölcsönhöz sem előzetes hitelbírálatra, sem pedig fedezetre nem volt szükség, sőt, a hitel bármikor ingyenesen elő- és végtörleszthető volt.

Csakhogy a nem mindennapi lehetőségre a Telex értesülései szerint a maffia is lecsapott: borsodi „kamudiákokat” tömegével írattak be képzésekre, majd ezután igényeltették velük a szabadfelhasználású hitelt.
A bűnözői hálózat főleg szegényebb, képzetlenebb embereket vett rá arra, hogy jelentkezzen tanulónak és igényeljék a kölcsönt. Feltehetően ők csak 50-100 ezer forintot tarthattak meg a 6 hónapra előre folyósított megélhetési költségből, a többit a megbízóik tették zsebre.

Hogy annak tudatában voltak-e, hogy a kölcsönt ezek után nekik kell törleszteni, azt nem tudni, de az is elképzelhető, hogy sokan még így is éltek a lehetőséggel a látszólag könnyen megszerezhető pénzért cserébe. Arról nem is beszélve, hogy ezektől az emberektől a későbbiekben nagyon nehéz behajtani az adósságot.

A gyanús esetek nagy részét hamar kiszúrták

A csalás akkor kapott nagy nyilvánosságot, amikor 2021 decemberében a Magyar Közlönyből kikerültek a szabad felhasználású képzési hitelek. Magyar Péter ezután azt nyilatkozta, hogy a 2021 szeptemberétől több képzőnél „visszaélésre gyanút adó jeleket észleltek”. A gyanús szerződések nagy részét még az igénylések során kiszúrták, és azonnal felfüggesztették a hitelfolyamatot.

Alig néhány hónappal később, 2022. március 1-jén Magyar hirtelen bejelentette, hogy saját kezdeményezésre, közös megegyezéssel távozik a Diákhitel Központ éléről. Mivel a döntését nem indokolta, így nem tudni, hogy a hitelbotrány, vagy valamilyen egyéb ok miatt mondott le a vezérigazgatói posztjáról.