Az elmúlt évtizedekben drasztikusan megemelkedett azoknak a gyerekeknek a száma, akiknél autizmus spektrumzavart vagy figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart diagnosztizáltak.
Egy új publikáció szerint a bioszfenol-A-nak (BPA), a műanyaggyártásban használt gyakori adalékanyagnak is köze lehet az állapotok kialakulásához - írja a hvg.hu.
A BPA-t műanyagedények gyártása során használják. Megtalálható többek között az étel-és italtároló dobozokban is. A mostan eredmények nem meglepőek, hiszen a BPA-t a korábbi kutatások összefüggésbe hozták különböző hormonális betegségekkel, és a rákkal is.
Az amerikai Rowan Egyetem és Rutgens Egyetem kutatói a vizsgált gyerekeket az alábbi három csoportra osztották:
- az egyikben 66 autista volt,
- a másikban 46 ADHD-s,
- míg a harmadikban 37 neurotípusos (normál idegrendszeri fejlődésű)
gyerek került.
A tudósok a gyerekek glükuronidációs folyamatát vizsgálták. Ez egy olyan kémiai folyamat, amelynek hatására a szervezet a vérben lévő méreganyagokkal a vizelettel együtt kiválasztja, és kiüríti. A vizsgálatokból kiderült, hogy az autizmus spektrumzavarral diagnosztizált és az ADHD-s gyerekek szervezete nem tudta annyira hatékonyan üríteni a BPA-t és a dietil-hexil-ftalátot (egy másik adalékanyag), mint az egészségeseké.
Bár még további vizsgálatokra van szükség, de a mostani tanulmány szerint is autizmus és az ADHD kialakulásáért genetikai és környezeti tényezők egyszerre felelősek. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy nem minden autista és ADHD-s gyerek üríti nehezebben a BPA-t. Nagy valószínűséggel ez csak egy tényező lehet a sok közül.