A négy magyar űrhajósjelölt közül három a BME-n végzett Campus life
Eduline

A négy magyar űrhajósjelölt közül három a BME-n végzett

Egy villamosmérnök, egy űripari fejlesztőmérnök és egy repülőipari tervezőmérnök, illetve a pécsi egyetem ortopédsebésze kezdi meg a kétéves kiképzést.

Az Eduline is beszámolt arról, hogy kedden bemutatták Magyarország űrhajósjelöltjeit, akik közül egy szakember egy hónapon át a Nemzetközi Űrállomáson végezhet tudományos munkát 2024 végén, 2025 elején.
A HUNOR - Magyar Űrhajós Program egy orvossal és három mérnökkel kezdi meg a kétéves kiképzését: Cserényi Gyula 33 éves erősáramú villamosmérnök; Kapu Tibor 31 éves űripari fejlesztőmérnök; Schlégl Ádám klinikai ortopédsebész és Szakály András 40 éves repülőipari tervezőmérnök.

A jelöltek Schlégl Ádám kivételével mindannyian a Műegyetemen végeztek. Cserényi Gyula erősáramú villamosmérnök, egyetemi tanulmányait a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán végezte, majd a Robert Bosch vállalat ipartelepén felelt a magasfeszültségű elektromos hálózat üzemeltetéséért. Az elmúlt években az akadályfutás az első számú sportja.

Kapu Tibor fejlesztőmérnök, a Műegyetemen végzett gépészmérnökként, dolgozott a gyógyszeriparban, hibrid autók akkumulátorával, majd űrhajósok sugárzásvédelmét szolgáló fejlesztéseken. Ejtőernyősként 38 ugrás van már mögötte

Szakály András 40 éves repülőgép-tervező mérnök, a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán végzett tanulmányai után dolgozott a repülőgép-iparág óriásainál, valamint kis, feltörekvő cégeknél is Ausztriától Nagy-Britanniáig. Legutóbb Münchenben egy 120 fős mérnökcsapatot vezetett, elektromos meghajtású repülő prototípusát tervezték.