Nemzetközi nyelvvizsga – mit is jelent ez valójában? PR cikk
Eduline

Nemzetközi nyelvvizsga – mit is jelent ez valójában?

Az utóbbi időben a nyelvvizsgákkal kapcsolatban megszaporodtak azok a hirdetések, amelyek arra utalnak, hogy egyes vizsgaközpontok nemzetközi nyelvvizsgát kínálnak. Mit is jelent ez valójában? Ezt jártuk körül Antoni Györgyivel, az ELTE Origó Nyelvi Centrum Kft. igazgatójával.

– Az utóbbi időben a nyelvvizsgákkal kapcsolatban megszaporodtak azok a hirdetések, amelyek arra utalnak, hogy egyes vizsgaközpontok nemzetközi nyelvvizsgát kínálnak. Mit jelent a nemzetközi vizsga és miben különbözik a többi nyelvvizsgától?

– Ez valóban nagyon jó kérdés. A nemzetközi vizsga nálam nagyon emlékeztet az innovációs tevékenységem során korábban olyan gyakran emlegetett nemzetközi szabadalomra. Sajnos el kell szomorítanom a vizsgázókat: ahogyan nem létezik nemzetközi szabadalom, csak bizonyos országokra kiterjesztett jogvédelem, úgy általánosan, nemzetközileg elfogadott nyelvvizsga sincsen. Valójában nemzetközileg ismertebb és kevésbé ismert nyelvvizsgákról beszélhetünk.

– A nemzetköziként hirdetett nyelvvizsgák többet érnek, mint a csak magyarországi akkreditációval rendelkező akkreditált vizsgák?

– Minden Magyarországon akkreditált nyelvvizsga sikeres letételével ugyanolyan bizonyítványt kap a vizsgázó. A bizonyítvány egységesen tartalmazza a vizsgaközpont megnevezését, a nyelvet, szintet, a vizsga formátumát magyarul és angolul egyaránt, tehát külföldi felhasználás esetén nem szükséges azt lefordítani. Vannak Magyarországon és vannak külföldön fejlesztett akkreditált nyelvvizsgák, de magyarországi felhasználásnál ennek a ténynek nincs jelentősége, mindkettő ugyanannyit „ér”, plusz pont jár érte a felvételin, felhasználható a diploma megszerzéséhez, előnyt jelent az álláskeresésnél, egyes munkakörökben értük fizetési pótlék adható.

– Honnan informálódhat a vizsgázó, hogy vajon érdemes-e a nemzetközinek hirdetett vizsgát letennie, elfogadja-e ezt a vizsgát a kiszemelt intézmény továbbtanulás vagy munkavállalás esetén?

– Európában a felsőoktatási intézmények nagy fokú autonómiával rendelkeznek. Általában ők döntik el, hogy mely nyelvvizsgákat fogadják el. Nagyon sok intézmény ragaszkodik ahhoz, hogy saját maga mérje fel a jelentkező nyelvtudását. Ugyanez vonatkozik a munkaadókra is. Tehát ha valaki külföldön akarja felhasználni a nyelvvizsga bizonyítványát, minden esetben tájékozódjon a felhasználó intézménynél!

Mire érdemes még figyelni a nemzetköziként hirdetett vizsgák kiválasztása során?

– Néhány nyelvvizsga nemzetköziként hirdeti magát azért, mert a cégközpontja vagy egy telephelye külföldön van. Ez a tény nem jelenti azt, hogy az adott vizsgát külföldön, akár a cég telephelyéül szolgáló országban valóban ismerik is, vagy még inkább, hogy el is ismerik akár a munkáltatók, akár a felsőoktatási intézmények.

Azt is vegyük figyelembe, hogy a Magyarországon akkreditált nyelvvizsgákkal megszerzett bizonyítvány érvényessége nem jár le. Azonban sok külföldi fejlesztésű, Magyarországon honosítható nyelvvizsga csak két évig érvényes és használható fel. Erre is ügyelni kell a nyelvvizsga megválasztásánál.

http://www.onyc.hu
http://www.facebook.com/origovizsga