Nettó 418 ezer forint a pályakezdők átlag bérigénye, 51 százalékuk külföldre menne Pályakezdés
Székács Linda

Nettó 418 ezer forint a pályakezdők átlag bérigénye, 51 százalékuk külföldre menne

Tavaly még átlagosan 378 ezer forintot szerettek volna keresni, idén már a 418 ezret is meghaladja a Z és Y generációs pályakezdők nettó bérigénye.

Versenyképes fizetésre, a munka-magánélet egyensúlyára és jó csapatra, jó hangulatra vágynak leginkább a munkaerőpiacra belépő fiatal munkavállalók - derül ki a Zyntern idei Nagy Pályakezdő Kutatásából.

2024-ben mintegy 2500 Z és Y generációs fiatal töltötte ki a munkaerőpiaci felmérést, amiben arra kíváncsiak, mik a pályakezdők munkahelyválasztási preferenciái, itthon vagy külföldön képzelik el a jövőjüket, és hogy mik az átlag nettó bérigényeik szakterületek szerint.

A kitöltők 40 százaléka férfi, 60 százaléka nő volt. Többségük (60%) 20-23 év közötti. 55 százalékuk Budapestről, 45 százalékuk az ország többi városából érkezett.

Élen a fizetés

A tavalyi és a 2022-es felméréshez hasonlóan a pályaválasztási preferenciák élén idén is a versenyképes fizetés áll. Míg azonban a korábbi években a második és harmadik helyen az elismerés, a fejlődési lehetőség, és a jó csapat váltogatta egymást, addig idén a jó csapat megőrizte harmadik helyét, viszont a második helyre bekerült a munka és magánélet egyensúlya, ami korábban a top 5 preferencia között sem szerepelt.

"Érdekesség, hogy a vállalati kommunikációkban és stratégiákban manapság hangsúlyos szerepet kapnak olyan elemek, mint a társadalmi felelősségvállalás, a tudatos social media jelenlét, és az AI alkalmazása a munkafolyamatokban. A kutatás alapján azonban azt jelenthetjük ki, hogy ez igazából mégsem annyira érdekli a pályakezdőket, mint azt a cégek gondolják. A hangzatos címszavaknál és magasztos misszióknál sokkal fontosabb, hogy a gyakorlatban milyen bánásmódot és kompenzációkat tapasztalnak" - írják.

A kitöltők több mint fele külföldre menne

A hazai munkaerőpiac szempontjából aggodalomra ad okot, hogy a kitöltők több mint 51 százaléka nyilatkozott arról; 5 éven belül külföldön próbálna szerencsét. Valószínűleg ehhez lehet köze annak is, hogy a legnépszerűbb munkáltató típus a multinacionális vállalatok. Ezt a hazai nagyvállalatok, majd a kis- vagy középvállalatok követik.

Saját vállalkozást a kitöltők 33 százaléka indított vagy indítana.

A legkevésbé népszerű az állami szektor. A kitöltők mindössze 16 százaléka helyezkedne el az állami szférában.

Emelkednek a nettó bérigények

Nettó 428 340 forint - ennyit szeretne keresni egy pályakezdő informatikus a Zyntern felmérése szerint.

A Nagy Pályakezdő Kutatás alapján a pályakezdők nettő bérigényei évről évre emelkednek. Míg azonban tavaly egy pályakezdő átlagosan nettó 378 569 forintot szeretett volna megkeresni, 2024-ben ez az összeg meghaladja a 418 ezret.

A legmagasabb nettó bérigénye az informatikai végzettségű pályakezdőknek van. Őket a műszaki, agrár, orvostudományi és államtudományi területen végzettek követik.

Jó hír, hogy bár a férfiak és nők közötti szakadék még mindig tetten érhető, szerencsére a korábbi évek 20 százalékos különbsége 10 százalékra csökkent.

"Egy férfi átlagos bérigénye 445 666 ft, egy nőé 399 432 ft. A bérigényeket leginkább az önálló egzisztencia megteremtése, a globális gazdasági helyzet kihívásai, és a lakóhelyen tapasztalt megélhetési szempontok alakítják" - áll a felmérésben.