Megjelentek a Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) 2023-as adatai. Mutatjuk, melyik három bölcsészdiplomával kerestek a legjobban a 2020/21-es tanévben végzettek.
Míg a diplomás pályakövetés 2022-es adatai alapján - amiben a 2019/20-as tanévben végzettek elhelyezkedési statisztikáit vizsgálták - a keleti nyelvek és kultúrák, az újlatin nyelvek és kultúrák és a pszichológia volt a három legjobban fizető bölcsészdiploma, addig a 2020/21-es tanévben végzettek esetében már három teljesen más képzettség áll a lista elején.
Az első helyet bruttó 448 664 forintos átlagfizetéssel 2023-ban a germanisztika szerezte meg. Azok a frissdiplomások, akik ezen a szakon végeztek a diplomaszerzésük után átlagosan 1,5 hónap alatt helyezkedtek el, jellemzően valamilyen ügyintézői vagy adminisztrátori területen. Diplomás munkát a végzettek körülbelül 60 százaléka végez.
A legtöbb germanisztika szakos diplomás egyébként a 2020/21-es tanévben az Eötvös Loránd Tudományegyetemről került ki, amit a Károli Gáspár Református Egyetem és a Debreceni Egyetem követ. A szakon végzettek 41 százaléka döntött a továbbtanulás mellett, többségében a Szegedi Tudományegyetemen, a Károli Gáspár Református Egyetemen vagy a Pécsi Tudományegyetemen.
A második legjobban fizető bölcsészdiploma 2023-ban az anglisztika volt bruttó 394 664 forintos átlagjövedelemmel. A legtöbben szintén az Eötvös Loránd Tudományegyetemről, a Károli Gáspár Református Egyetemről és a Debreceni Egyetemről kerültek ki, akik a végzés után kicsivel több mint 2 hónap alatt helyezkedtek el. 43 százalékuk a továbbtanulást választotta, számukra a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Pannon Egyetem voltak a legnépszerűbb intézmények, akik viszont az elhelyezkedés mellett döntöttek valamilyen adminisztrátori vagy ügyintézői pozíciót választottak. Diplomás munkörben a végzettek körülbelül fele tudott elhelyezkedni.
Az anglisztikától mindössze néhány forinttal lemaradva a harmadik legjobban fizető bölcsészdiploma pedig a szlavisztika lett bruttó 394 659 forintos átlagfizetéssel. A legtöbben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen vagy a Pécsi Tudományegyetemen szerezték meg a diplomájukat, később pedig többségében irodai adminisztrátorokként helyezkedtek el körülbelül 2,2 hónappal a végzésük után. Diplomás munkát egyébként a végzettek 33 százaléka végez. A továbbtanulást 57 százalékuk választotta a Pécsi Tudományegyetemen vagy az ELTE-n.