Friss felmérés: ilyen munkakörökben helyezkednek el az egyes egyetemek diplomásai Pályakezdés
Eduline

Friss felmérés: ilyen munkakörökben helyezkednek el az egyes egyetemek diplomásai

Egy friss kutatás szerint a pedagógusokat az ELTE, a mérnököket pedig a BME után leginkább a vidéki egyetemek hallgatói teszik ki, miközben szinte az összes magyarországi egyetem frissdiplomásai között tarolnak az adminisztrációs karrierlehetőségek.

A Professions.hu legújabb felmérése 89 ezer diplomával és szakmai ismerettel rendelkező munkavállaló munkaerőpiaci elváratásait és lehetőségeit vizsgálta.

A kutatás szerint a frissen végzett hallgatók egyetemtől függetlenül leginkább adminisztratív, asszisztensi, és projektmenedzsment pozíciókban helyezkednek el. Ezek ugyanolyan népszerű karrierlehetőségek a vidéki egyetemisták körében, mint a budapesti intézményekben diplomát szerzők között. A műszaki területeken végző - Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, és a győri Széchenyi István Egyetem - frissdiplomások pedig a gépészmérnöki pozíciókat részesítik előnyben.

A tanítókat, tanárokat és egyéb pedagógusokat leginkább az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészhallgatói és pedagógusai teszik ki, a legtöbb marketinges pedig a Corvinus Egyetem falai közül lép a munkaerőpiacra.

Mennyi a fizetés?

A felmérés szerint a legmagasabb nettó fizetésigényük a főként mérnöki szakokon végző BME-s hallgatóknak van, őket követik a Corvinus és az Óbudai Egyetem hallgatói, majd egy vidéki, a Miskolci Egyetem pályakezdői.

A Professions.hu szerint a frissdiplomások átlagos nettó havi fizetési igénye 252-328 ezer forint között mozog, azonban a pályakezdők a szakmai tapasztalatuk növekedésével, 5-10 év után már 401-580 ezer forintos fizetésben reménykednek.

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.