A diákmunka és a fizetett gyakornoki munka után is szja-mentességet kapnak az egyetemisták Pályakezdés
Eduline

A diákmunka és a fizetett gyakornoki munka után is szja-mentességet kapnak az egyetemisták

Nemcsak a normál munkaviszonyra, hanem a diákmunkára és a gyakornoki állásokra is vonatkozik a 25 év alattiak személyi jövedelemadó-kedvezménye – jelentette be Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a közösségi oldalára csütörtökön feltöltött, Kormányinfó Plusz nevű videójában.

A kormányszóvivő a videóban különböző kérdésekre válaszolt, amelyek közül több a 25 év alattiak szja-kedvezményére vonatkozott. Arra a kérdésre, hogy azokra a 25 év alattiak is kalkulálhatnak-e az adókedvezménnyel, akik a felsőoktatásban tanulnak, azt mondta: igen, ha van jövedelme vagy fizetése a hallgatónak. Vagyis azokra is, akik diákmunkát vagy fizetett gyakornoki munkát végeznek. Hozzátette: az szja-kedvezmény egy átlagfizetés esetén havi 40 ezer forintos pluszpénzt jelent.

Lassan egy éve lehet tudni, hogy 2022. január 1-től a 25 év alattiak teljes jövedelemadó-mentességet kapnak – az intézkedés körülbelül 130-150 milliárd forintba „kerül”.

Bár nem túl életszerű, hogy egy pályakezdő vagy egy diákmunkás kimagasló fizetést vigyen haza, a visszatérítésnek van felső határa – minden 25 év alatti megtarthatja az szja-t, ám a kifejezetten jól keresők csak a bruttó átlagbér mértékéig, ez a KSH szerint 400 ezer forint körüli összeg.

Mennyit keres egy diákmunkás?

Ahogy arról korbban írtunk, minden második hallgató dolgozik az egyetem mellett, sokan komoly megélhetési problémák miatt vállalnak rész- vagy teljes munkaidős állást.

Az Eurosudent friss elemzéséből kiderül, hogy a hallgatók 14 százaléka alkalomszerűen vállal munkát, 45 százalékuk pedig nem dolgozik a szorgalmi időszakban. A tanulmányaik mellett folyamatosan dolgozók aránya a felsőoktatási szakképzésen és a mesterképzésen tanulók között a legmagasabb - a hallgatók több mint fele, 55 százaléka dolgozik.

A dolgozó hallgatók legnagyobb része anyagi okokból vállal munkát, a legfontosabb motiváció a kutatás szerint a "megélhetésük fedezése", sokan pedig azért dolgoznak, hogy folytathassák az egyetemet. Magas azoknak az aránya, akik a fizetésükből tanulmányaik költségét próbálják fedezni - áll a kutatásban. Sokan munka nélkül egészen egyszerűen nem engedhetnék meg maguknak az egyetemet.