A NAV figyelmeztet: mielőtt diákmunkát vállalnátok, ellenőrizzétek a leendő munkáltatót a honlapjukon Pályakezdés
Eduline/MTI

A NAV figyelmeztet: mielőtt diákmunkát vállalnátok, ellenőrizzétek a leendő munkáltatót a honlapjukon

A be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél ugyanis kockázatos munkába állni - hívták fel a figyelmet.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) összeszedett néhány fontos tudnivalót, amit érdemes szem előtt tartanotok, ha szeretnétek dolgozni a következő hónapokban.

Kik válallhatnak munkát?

Diákként szülői engedéllyel 16 éves kortól dolgozhattok, de szünidőben már a 15 éves, nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát.

Mi az, ami nélkül nincs diákmunka?

A munkavállaláshoz elengedhetetlen, hogy legyen adóazonosító jeletek. Amennyiben még nem rendelkeztek vele vagy elvesztettétek az adókártyátokat, akkor azt a NAV-nál tudjátok igényelni a 21T34-es nyomtatványon. A nyomtatvány legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazással (ONYA) tölthető ki és küldhető be a NAV-hoz elektronikusan, akár okoseszközről is.

Mire érdemes ügyelnetek? 

A munkavégzésről szóló megállapodás előtt célszerű a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján, az "Adatbázisok" rovatban, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél ugyanis kockázatos munkába állni - hívták fel a figyelmet.

Továbbá, ami szintén nagyon fontos, ha elkezdtek dolgozni, ragaszkodjatok az írásban megkötött - alapbért, munkakört, munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó - munkaszerződéshez, mely 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaszerződésben megállapodhattok havi-, heti-, napi- vagy órabérben, vagy teljesítménybérben is, nektek azonban meg kell kapnotok a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 167 400 forint.

Ha viszont egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) keretében dolgoztok, akkor ebben az esetben nem kötelező a szerződést írásba foglalni - tájékoztatott a NAV.

Mit kell tudni az adózásról?

A diákmunkával szerzett jövedelem - néhány foglalkoztatási formát kivéve - is adóköteles. A személyi jövedelemadó mértéke 15 százalék, amit a munkaadó adóelőlegként von le a bruttó jövedelmetekből. Ha munkaviszonyban vagy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyban dolgoztok, akkor egyéni járulékot is kell fizetnetek, amelyet szintén a munkáltató von le. A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2022. január 31-éig, amire majd jövőre lesz szükségetek a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.