Heti 32 ezer forinttól 140 ezerig: mennyibe kerülnek a nyelvi táborok? Nyelvtanulás
Eduline

Heti 32 ezer forinttól 140 ezerig: mennyibe kerülnek a nyelvi táborok?

Angolul, németül, spanyolul, olaszul, franciául, sőt még kínaiul is lehet tanulni a Balatonnál, a Mátrában vagy a Börzsönyben. A HVG Nyelvtanulás 2022 cikke.

Angol- és némettábor Galyatető mellett, 900 méteres magasságban, egyhetes, ottalvós tábor a Börzsönyben kínai és magyar gyerekeknek, spanyoltábor felnőtteknek a Balatonnál wellnessezéssel, borkóstolóval és túrázással. Ilyen táborokba is jelentkezhettek az előző években azok, akik nyáron szerettek volna javítani saját vagy gyerekeik nyelvtudásán. Az egyik legnagyobb kereső oldalon már decemberben megjelentek az idei nyári táborok hirdetései, közülük a legtöbb egy-két hetes nyelvi képzést kínál.

Tenisz, programozás, angol

A program persze mindenhol más és más: van, ahol a nyelvórák mellett lovagolnak és túráznak a diákok, máshol teniszedzésekkel indítják a napot, de van olyan tábor is, ahol az angoltanárok foglalkozásai előtt és után programozást vagy állatgondozást tanulhatnak a gyerekek.

Nyelvvizsgát választanátok? Nyelvtanfolyamot kerestek?

Hogy könnyebb legyen választani, a HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványában összehasonlítottuk a legnépszerűbb vizsgatípusokat, megnéztük a feladatokat és az árakat, sőt még a szakmai és az online nyelvvizsgákat is.

Utánajártunk, milyenek a nyelvi előkészítős vagy két tannyelvű iskolák, mennyit ér a felvételin a nyelvvizsga, mennyi idő alatt eljutni a nulláról a B2-es szintre, és milyen idegen nyelvű szakok közül válogathatnak azok, akik itthon szereznének diplomát, de nem magyar nyelvű képzésen.

A HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványt rendeljétek meg itt, kedvezményes áron.

Az árak heti 70 és 200 ezer forint között mozognak. Az egyik Balaton-parti ottalvós táborért egy hétre például 90-100 ezer forintot kérnek a szülőktől, a Mátrában 72 ezer forintért is hirdetnek angol nyelvi tábort, a legdrágábbak pedig azok a némettáborok, amelyeket magyar diákoknak szerveznek, de nem itthon, hanem Bécsben. Az érettségizők akár a külföldi továbbtanulást tervező diákok igényeire szabott táborok közül is válogathatnak, ezek főként a külföldi egyetemi elvárásokra készítik fel a 18-19 éveseket, akik gyakorolhatják például az esszéírást, a prezentációkészítést és a nyilvános beszédet, hetente 140 ezer forint körüli összegért.

A legolcsóbbak persze idén is a napközis táborok, ahol a foglalkozások reggel nyolctól-kilenctől délután négyig-ötig tartanak, így szállást nem kell foglalni a gyerekeknek. Van olyan nyelviskola, amely 32 ezer forintos díjért kínál nyelvi és más típusú órákat általános iskolásoknak, máshol ennél valamivel többet, 40-60 ezer forintot kell fizetni a nyelvórákért, az étkezésért és a délutáni programokért.

Csak angolul

Az angolul jobban beszélők olyan táborokba is jelentkezhetnek, ahol csak anyanyelvi tanárok foglalkoznak velük. Az Angloville-nél például a „teljes bemerítés” módszerében hisznek, ami nagyjából azt jelenti, hogy bár az ottalvós és napközis táborokat Magyarországon tartják, az egyetlen közös nyelv az angol. Az egy-két hetes táborokban a tanulást ugyanis különböző országokból érkező anyanyelvi mentorok segítik, akikkel a 7-11, illetve a 12-19 éves diákok reggeltől estig folyamatosan angolul beszélnek. A szervezők szerint így megismerhetik az angol különböző változatait is, hiszen egészen más a kiejtése és a szókincse egy amerikainak, mint annak, aki az Egyesült Királyságban, Írországban vagy éppen Ausztráliában él.

Oldalukon azt írják, a napindító beszélgetések és a nyelvórák mellett csoportos foglalkozásokat is tartanak, a nyelvvizsgára készülőknek pedig különböző nyelvi workshopokat is szerveznek, ezt kirándulásokkal, esti programokkal, csapatjátékokkal egészítik ki.

A Funside is hasonló módszerrel „veszi rá” a táborozókat, hogy egy hétig csak angolul beszéljenek: brit, amerikai, ausztrál tanárok foglalkoznak velük, de más országból érkező gyerekek, tizenévesek is részt vesznek a programokon, amelyet főként azoknak ajánlanak, akiknek a nyelvtudása legalább A2-es.

A Livenglish egészen más típusú „tábort” kínál 10-18 éveseknek, akik angol anyanyelvű, de Magyarországon élő családokhoz költözhetnek be egy-két hétre. Délelőttönként egyéni vagy kiscsoportos órákon tanulhatnak, délutánonként pedig a családdal együtt főznek, sportolnak, kirándulnak, néznek filmet. Mindezt hetente 160-180 ezer forint körüli összegért.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.