Magyarországon nyolcadik alkalommal osztják ki – az Európai Bizottság és az Oktatási és Kulturális Minisztérium támogatásával – az Európai Nyelvi Díjat, amely az idegen nyelvek tanítása terén megvalósuló, innovatív hazai programokat, folyamatokat hivatott elismerni. A díj meghirdetői 2009-ben is keresik a nyelviskolák, közoktatási, felsőoktatási, szakképző intézmények, civil szervezetek példamutató nyelvoktatási, nyelvtanulási gyakorlatát.
Az Európai Nyelvi Díj 1998-ban az EU tagállamainak kezdeményezésére azzal a céllal jött létre, hogy hivatalos elismerésben részesítse az oktatás és képzés bármely szintjén megvalósuló példaértékű, innovatív programokat. Magyarország 2002-ben kapcsolódott be a versenybe, és a program hazai lebonyolítását végző Tempus Közalapítvány díjazta az olyan hazai nyelvi/nyelvoktatási programokat, amelyek immár nemzeti és európai szinten is elismertek, és az Európai Nyelvi Díj logójának használatával képletesen is magukon viselik a minőség védjegyét.
Az elmúlt hét év során 19 hasonló nyelvi program nyerte el az Európai Nyelvi Díjat Magyarországon, melyek gazdái a legkülönbözőbb intézmények; nyelviskolák, közoktatási, felsőoktatási, szakképző intézmények, civil szervezetek, stb., mind példaértékű nyelvoktatási vagy nyelvtanulási gyakorlatot képviselve.
A Tempus Közalapítvány idén június 26-ig várja a pályázatokat. A pályázók közül előnyt élveznek az éves prioritások területén működő programok; az idei évben az alábbi 4 prioritás érvényesül: kultúrák közötti párbeszéd, nyelvek és az üzleti élet, egész életen át tartó tanulást támogató nyelvi programok, és tantárgyközi integráció.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium által biztosított 1 millió forintos keretből a díjazottak anyagi támogatásban is részesülnek, mely elsősorban a program széleskörű megismertetésére, továbbfejlesztésére fordítható.
A pályázás részleteivel kapcsolatos információkat az érdeklődő intézmények itt kaphatnak.
Tavalyi díjazottak
2008-ban két kiemelkedő program kapta megosztva az első díjat. Mindkét program intézményközti együttműködéseknek köszönhetően valósult meg, amely példaértékűnek számít a magyar oktatási környezetben.
A Fast English nyelviskola üzleti nyelvi programja a General Electric Foundation támogatásával valósult meg. A General Electric Foundation „Opening Doors” – „Nyíló világ” programjának keretén belül középiskolás diákok másfél éven keresztül részesülnek a nyelviskola által kidolgozott üzleti angol nyelvi képzésben. A programhoz kapcsolódóan megismerkednek a kormányzati, a magyar és nemzetközi üzleti és civil szféra képviselővel, gyárlátogatásokon, üzleti készségfejlesztő táboron vesznek részt. A diákok mellett a részt vevő iskolák angoltanárai az üzleti angol tanítását és módszertanát oktató továbbképzésen vesznek részt. Ez lehetőséget teremtett arra, hogy a támogatás megszűnte után a partnerként részt vevő iskolák pedagógusai folytathassák az üzleti nyelvi képzést.