Csalódás éri a tanárokat januárban? Már most biztos, hogy nem változtatnak a bértábla alapján Közoktatás
Szabó Fruzsina

Csalódás éri a tanárokat januárban? Már most biztos, hogy nem változtatnak a bértábla alapján

Hiába kéri hónapok óta a tanárok fizetését meghatározó „vetítési alap” emelését több szakszervezet és a Nemzeti Pedagógus Kar, már most biztos, hogy jövőre sem fog emelkedni az az összeg, amely alapján kiszámítják a pedagógusok bérét. Körülbelül havi 40-70 ezer forintos pluszpénztől esnek el ezzel a pedagógusok.

„A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 65. § (1) bekezdése szerinti illetményalap számításának vetítési alapja 101 500 forint” - ezt a mondatot tartalmazza a 2018-as költségvetésről szóló, júniusban elfogadott törvény. Ez pedig azt jelenti, hogy jövőre is az évek óta stagnáló 101 500 forintos összeg alapján számolják majd ki a pedagógusok bérét, vagyis 2018-ban változatlan marad a tanárok, tanítók, óvodapedagógusok bére.

Vetítési alap vs minimálbér

„Egy éven belül háromszor nő a pedagógusok bére, a nagyobb teljesítményt díjazó, kiszámítható és tervezhető előmeneteli rendszer biztos életutat nyújt” - 2014 tavaszán még így nyilatkozott Hoffmann Rózsa akkori köznevelési államtitkár, többször kiemelve, hogy a minimálbér emelésével a tanárok, tanítók fizetése is magasabb lesz. Egy évvel később utódja, Czunyiné Bertalan Judit már nem beszélhetett januári „fizetésemelésről”, a 2015-ös költségvetésről szóló törvény ugyanis alapjaiban változtatta meg a pedagógusok bérének alakulását.

Az illetményalapot 2015-től ugyanis nem az évente néhány ezer forinttal emelkedő minimálbér, hanem a vetítési alap alapján kezdték számolni, amelynek az összege azóta is 101 500 forint, ami a 2014-es minimálbérnek felel meg. Ez a kormány számára tulajdonképpen kényelmes megoldás - nem a versenyszférás alkutól függ, mekkora összeget kell elkülöníteni az iskolákban dolgozók fizetésére -, a pedagógusok azonban sok pénzt veszítettek a változtatással.

Mennyi az annyi? Kiszámoltuk

Ha a tanárok, tanítók illetményalapját továbbra is a minimálbér - ez 2017-ben 127 500 forint - alapján határoznák meg, idén ősztől egy 3-5 éve dolgozó, főiskolai végzettségű, a pedagógus I kategóriába sorolt pedagógus bruttó 275 400, ugyanennyi ideje dolgozó, de egyetemi/mesterszakos végzettségű kollégája 306 000 forintos bruttó bérrel számolhatna a jelenlegi 219 240 és 243 600 forint helyett (már ha a munkáltatójuk úgy dönt, hogy teljesítményük alapján megkapják az októbertől aktuális 3,5 százalékos béremelést - a differenciált béremelésről itt olvashattok).

Egy jóval tapasztaltabb, 21-23 éve a pályán lévő, pedagógus II kategóriában lévő, főiskolai végzettségű pedagógus esetében nagyobb a különbség. Ha részesül az idén őszi béremelésben, 310 590 forint lesz a bruttó fizetése - ha az idei minimálbér lenne az illetmény alapja, 390 150 forintos bruttó bérre számíthatna.

PSZ: harminc százalékkal kellene emelni

A vetítési alap emelését hónapok óta követelik a szakszervezetek és a Nemzeti Pedagógus Kar. A pedagógusok sztrájkbizottsága áprilisban, Orbán Viktor miniszterelnöknek és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszternek küldött levelében azt írta, mivel a vetítési alap három éve nem emelkedett, 2018-ra a garantált bérminimum utoléri a pályakezdő pedagógusok bérét, így „elértéktelenedik az előmeneteli rendszer”. A Pedagógusok Szakszervezetének tájékoztatása szerint a jelenleg érvényes szabályozás szerint 2018. január 1-jétől Magyarországon a garantált bérminimum 180 500 Ft lesz, vagyis több, mint egy főiskolát végzett pályakezdő pedagógus bére, 177 118 Ft - ez azt jelenti, hogy egy érettségizett szakmunkás többet fog keresni, mint egy felsőfokú végzettségű pedagógus.

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) augusztus végén Palkovics László oktatási államtitkárnak küldött levélben ismét a vetítési alap összegének emelését kérte, számításaik szerint körülbelül 30 százalékos emelésre lenne szükség. A Nemzeti Pedagógus Kar tavasszal visszafogottabb kérést fogalmazott meg, szerintük a vetítési alapot legalább az infláció mértékének megfelelően kellene emelni. Érdemi választ egyelőre egyik szervezet sem kapott.

Már a Vaterán és a Jófogáson is tanárokra vadásznak az iskolák, akkora a pedagógushiány

Már az apróhirdetési oldalakon, például a Vaterán és a Jófogáson is egymást érik az iskolai álláshirdetések, sok tantestületből ugyanis még szeptember 1-jén is több pedagógus hiányzott. Van olyan budapesti általános iskola, ahol az első osztályosoknak a tanévnyitó előtt egy nappal még nem volt tanítójuk, máshol már meg sem lepődnek, ha egy kolléga bejelenti: más szakmában próbál szerencsét.

Örkény tarolt a magyarérettségin - kövessétek az eseményeket kedden is matekból az Eduline-on Érettségi-felvételi Székács Linda

Örkény tarolt a magyarérettségin - kövessétek az eseményeket kedden is matekból az Eduline-on

Idén több mint 142 ezren vizsgáznak valamilyen tantárgyból. Az első kötelező tantárgyból, vagyis magyarból hétfőn középszinten 77 972 fő, emelt szinten pedig 2278 tanuló ad számot tudásáról. Folyamatosan frissülő tudósításunkban minden fontos infót megtaláltok. A magyarérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Budapesti Metropolitan Egyetemnek.