Ilyen feladatokat kaptok az idei történelemérettségin - minden részlet egy helyen Közoktatás
Eduline

Ilyen feladatokat kaptok az idei történelemérettségin - minden részlet egy helyen

Pár hét, és elkezdődik a végzős gimnazisták legnagyobb megmérettetése, az érettségi. Az idei középszintű töriérettségi feladattípusait szedtük össze nektek egy helyre, segítségül.

A történelemérettségi írásbelije két nagyobb részből áll. Az első részben rövid kérdésekre kell válaszolni, a másodikban pedig két esszét kell megírni. Mind a két részben 50-50 a maximális pontszám. Az egész feladatsor megoldására pedig összesen 180 perc áll rendelkezésre.

A rövid feladatok

Először 12 feladatot kell megoldatnotok. Ezek a kérdések időrendi sorrendben követik egymást, és különböző történelmi korokra vonatkoznak.

1. Egy-két szóval, pár mondattal megválaszolható rövid kérdések

Ezek azok a feladatok, amelyekre az esetek többségében csak egy jó válasz létezik, és bármilyen jószándékú is a történelemtarnárod, nem tud pontot adni rá, ha nem a megfelelő fogalmat/ mondatot írod. Így hát érdemes jól elolvasd a kérdést, és próbálj a lehető legpontosabban válaszolni.

2. Feleletválasztós kérdések

Azoknál a feladatoknál, ahol több választási lehetőséged van, csak azt jelöld meg, amelyikben biztos vagy. Ha sokkal többet megjelölsz, hiába van az aláhúzottak között a jó válasz is, nem fogsz pontot kapni a feladatra

Mind a két fajta rövid feladatnál érdemes arra figyelni, hogy helyesen írjátok le a különböző személyek és topográfiai adatok neveit, mert az elírások miatt nem kaptok pontot a válaszra, hiába lenne az jó.

Ezeket a szavakat szinte mindenki rosszul írja: sok pontot veszíthettek az érettségin

A 2017-es május-júniusi vizsgaidőszakban az érettségi vizsgadolgozatokat már A magyar helyesírás szabályai tizenkettedik kiadása alapján kell értékelni - hívja fel a vizsgaelnökök figyelmét az Oktatási Hivatal. Vagyis érdemes alaposan átnézni az új helyesírási szabályzatot, különben értékes pontokat veszíthettek. A Magyar Tudományos Akadémia 2015 szeptemberében rukkolt elő az új kiadással - a korábbi, 11.

A hosszú, kifejtős feladatok

Az esszéknél a négy megadott téma közül kettőt kell kiválasztanotok, egy rövidet és egy hosszút. A  rövid esszében valamely egyetemes történelmi kérdést kell kidolgoznotok, a hosszúban pedig a magyar történelemre vonatkozó feladatok közül kell írnotok egyet. A két írásnak két különböző korszakot kell feldolgoznia.

A rövid esszé pontszámítási szempontjai Elérhető pontszám
Feladatmegértés 2 pont
Tájékozódás térben és időben 2 pont
Kommunikácó, a szakszavak és szaknyelv alkalmazása 4 pont
Ismeretszezés, a források használata 3 pont
Az eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai és problémaközpontú gondolkodás 6 pont
Összesen 17 pont
A hosszú esszé értékelésének szempontjai Elérhető pontszám
Feladatmegértés 2 pont
Tájékozódás térben és időben 4 pont
Kommunikáció, a szakszavak és a szaknyelv alkalmazása 6 pont
Ismeretszerzés, a források használata 9 pont
Eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai és problémaközpontú gondolkodás 12 pont
Összesen 33 pont

Mint látjátok, mind a két esszében hasonló pontozási módszer van. Az írásos feladatonál fontos, hogy a megadott forrásokat felhasználd, hivatkozz rájuk. Egyrészt mind a két feladatban sok pontot kaphatsz rá, másrészt pedig neked is segítenek, pláne akkor, ha az adott korszakban nem vagy annyira otthon. Ezen kívül figyelj oda arra, hogy a korszakhoz és eseményhez társuló történelmi szakkifejezéseket használd. Ebben az atlasz kornológiai táblázata is segítséget tud nyújtani, ha esetleg nem jutna eszedbe valami.