"Ki védi meg a tanárokat, ha az iskola vezetősége sem áll melléjük?" Közoktatás
Eduline

"Ki védi meg a tanárokat, ha az iskola vezetősége sem áll melléjük?"

Az utóbbi időben egyre több olyan eset lát napvilágot, amikor pedagógust bántalmaz a diákja. Hatósági eljárás ugyanakkor ritkán indul, az intézményvezetők ugyanis féltik a botránytól az iskola hírnevét.

A Magyar Nemzet egy olyan pedagógusról ír, aki egy zárt Facebook-csoportban számolt be arról, hogy egyik diákja megrúgta őt. A tanítványa nehezményezte, hogy – miután semmit nem csinált – egyest kapott az órai munkájára. A tanuló egyébként is rendszeresen fegyelmezetlenül viselkedett, és sokszor felszerelése sem volt. Anna jelentette az esetet az igazgatóhelyettesnek, a diákot meghallgatták, a tanárnőt nem, és bár a pedagógus közfeladatot ellátó személy, akit a jog fokozottan véd, a vezetőség azt kérte tőle, hogy ne tegyen feljelentést.

A pedagógus elhatározta, hogy végleg elhagyja a tanári pályát. Méltatlannak érzi, hogy bár a szakgimnáziumban őt bántalmazták, mégis ő jött ki rosszul a konfliktusból, ráadásul úgy érzi, testi épsége is veszélyben van. "Ki védi meg a tanárokat, ha az iskola vezetősége sem áll melléjük?" – teszi fel a kérdést.

Horváth Péter, a győri Révai Miklós Gimnázium igazgatója, a Nemzeti Pedagóguskar elnöke a lapnak azt mondta, hogy a tanárbántalmazásokat minden esetben intézményi és hatósági vizsgálatnak kellene követnie. Az pedig pláne nem eshetne meg, hogy az ügyet az iskola vezetői eltussolják az iskola érdekére hivatkozva.

"Milyen üzenet az a diákok számára, hogy még ezt is meg lehet tenni következmények nélkül? Ha nem csinálunk semmit, a jövőben is ehhez hasonló vagy még súlyosabb esetek történnek. Hosszú távon ez egyetlen intézménynek sem lehet az érdeke. Több tragédia történt a közelmúltban, mert a jelzés nem jutott el időben a megfelelő szervhez" – taglalja Horváth Péter.

Retteghetnek az erőszakos tanárok? Csoportot hoztak létre a hetesi iskola pedagógusai

Csoportot hozott létre a diákbántalmazásról elhíresült hetesi iskola tantestületének egy része: erőszakmentes oktatást szeretnének, nem akarják, hogy a tanulókkal szembeni erőszak a mindennapok része legyen. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a hetesi Somssich Imre Általános Iskola két eset miatt is bekerült a hírekbe.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.