Ötezer forintért bármelyik tanár megtudhatja, milyen portfóliót kell készítenie Közoktatás
Eduline

Ötezer forintért bármelyik tanár megtudhatja, milyen portfóliót kell készítenie

Egyre több cég érez rá a tanárok portfóliójában rejlő üzleti lehetőségre: továbbképzéssel és e-learninggel foglalkozó cégek is kínálnak tananyagokat, sablonokat, képzéseket. Az életpályamodell bevezetése miatt ugyanis minősítő vizsgát kell tenniük azoknak a pedagógusoknak, akik magasabb fizetési kategóriába szeretnének lépni, ennek része a portfólió elkészítése is.

A pedagógusoknak szóló ajánlatok között találtunk ötórás tanfolyamot 7000 forintért - a tanárok egy igazolást kapnak a kurzus elvégzéséről -, de műhelyfoglalkozást is 3000 forintért. A pedagógiai intézetek, illetve felsőoktatási intézmények is kínálnak képzéseket, hasonló áron.

Harmincnapos hozzáférést az e-learninges tananyaghoz 5000 forintért lehet igényelni: a felkészítő csomag gyakorlati útmutatót és különböző sablonokat tartalmaz, illetve nyomon követi a jogszabályi változásokat. E-bookon olvasható tananyagot is vehetnek a tanárok, 2500 forintért.

Mi az a portfólió?

A kezdő tanároknak két év után kell minősítő vizsgát tenniük ahhoz, hogy a gyakornoki kategóriából a pedagógus I. kategóriába kerülhessenek, de portfóliót azoknak a tapasztalt oktatóknak is kell készíteniük, akiket szeptember 1-jén átmenetileg a pedagógus I. kategóriába soroltak: ők legkorábban 2014-ben jelentkezhetnek a vizsgára. Milyen portfóliót kell készíteni? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

A portfóliónak tartalmaznia kell a szakmai önéletrajzot, tíz tanóra „kidolgozott és utólagos reflexiókkal ellátott” óratervét, a „szakmai életút értékelését, az önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatását, dokumentumait, a pedagógust foglalkoztató intézmény környezetének bemutatását, a pedagógus szakmai és egyéb tevékenységének bemutatását és dokumentumait. A tanárjelöltek és tanárok számára kötelező vizsgákról itt olvashattok.