A szeptemberben bevezetett pedagógus-életpályamodell egyik legfontosabb eleme a minősítési rendszer. Ez azt jelenti, hogy a pedagógusok szakmai pályafutásukban hat különböző fokozaton haladnak keresztül a gyakornokitól a kutatótanárig. Melyek ezek?
Gyakornoki időszak
Ez a pályakezdő pedagógus számára 2 évig tart, végig egy mentor támogatja a munkáját. Az időszak végén a gyakornoknak vizsgát kell tennie, hogy a következő fokozatot megszerezze. A vizsgát egyszer megismételheti, de ha akkor sem sikerül, nem taníthat tovább.
Pedagógus I.
Ezt a fokozatot elérve a pedagógus lehet osztályfőnök vagy vizsgáztató tanár. Ezen a szinten 6-9 évet tölthetnek el, utána tovább kell lépniük.
Pedagógus II.
Az ilyen minősítéssel rendelkező tanár legalább 8 éves gyakorlattal rendelkezik. Ő a “teljes értékű tanár”, ugyanis dönthet úgy, hogy pályája végéig ebben a minősítésben marad.
Mesterpedagógus
A mesterpedagógusi fokozatért minimum 14 éves szakmai gyakorlat után lehet indulni, ezt is vizsgával szerezheti meg a tanár. Vannak olyan munkakörök, amelyeket csak mesterpedagógus vagy annál magasabb fokozattal rendelkező tanár tölthet be.
Kutatótanár
Ahhoz, hogy valaki kutatótanár lehessen, tudományos fokozattal kell rendelkeznie, és rendszeresen, évente minimum kétszer publikálnia is kell. Ezen kívül ugyanazok a feltételek vonatkoznak rá, mint a mesterpedagógusra.
Befejező szakasz
Az előző kettőhöz hasonlóan ez sem kötelező, hanem választható fokozat. A nyugdíjkorhatár előtti ötödik évben szerezheti meg az a tanár, aki addig legalább 20 évet töltött a pedagógusi pályán. Csökkentett munkaidőben dolgozhat, de a fizetése nem az óraszámával arányosan csökken (például ha valaki feleannyi óraszámban tanít, mint korábban, akkor csak negyedével csökken a fizetése).
Minden a tanfelügyeletről |
A tanfelügyeleti rendszer 2014-ben indul élesben: a kísérleti programban eddig 700 tanárt ellenőriztek. A tanfelügyelet három területre irányul majd: az egyes pedagógusok munkáját értékelik azonos szempontok szerint, fenntartótól függetlenül, az iskola vezetőjét ellenőrzik, és magát az intézményt is értékelik majd. A tanároknál alkalmazott módszerekről itt, az értékelési szempontokról pedig itt olvashattok. |