"Ez a „tankönyv” semmilyen tekintetben nem alkalmas arra, hogy „emberkísérlet” keretében tanulókon kipróbálják. (Hogy világos legyen: a könyv nemhogy „tankönyvnek”, de „kísérleti tankönyvnek” sem alkalmas.) A könyv tulajdonképpen önmagáért beszél: érdemes belelapozni, és mindenki megbizonyosodhat erről" - írja egy szaktanár az állami nyelvtankönyvről a Taní-tani Online-on.
"Nem is állt szándékomban, hogy írjak erről a könyvről. Ennek egyik oka, hogy a szakmai és módszertani színvonala annyira rossz, hogy nem lehet érdemi kritikai észrevételeket megfogalmazni: tulajdonképpen maga a színvonal az, amely meggátolja a párbeszéd lehetőségét" - olvasható a szakmai portálon, ahol a szerző hoozzáteszi: úgy látja, ebben a könyvben testet öltenek azok a kérdések, problémák, amelyekkel az anyanyelv-pedagógia az utóbbi évtizedekben nem tudott mit kezdeni: a grammatika és „minden más” téma viszonya, az anyanyelvről való gondolkodás hiánya, a beszéd és az írás, helyesírás kapcsolata.
"Rögtön a tankönyv bevezetőjében a kilencedikes diáknak szembesülnie kell a ténnyel: bizony nem tudja jól a saját anyanyelvét, ha netán eddig ebben a hitben is élt. Ha azonban szorgalmasan megtanulja az elemeket és a nyelvtani szabályokat, akkor majd jól tud magyarul beszélni. Gondoljuk meg: ha a diák ezt a sületlenséget elhiszi, az is baj; ha pedig kételkedik, az is; mivel ez esetben a nyelvtan még hiteltelenebbé válik, hiszen tanításának ideológiai alapja inog meg" - olvasható a cikkben, amelynek teljes változatát itt találjátok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |