Itt a feketeleves: ennyi pénzbe kerül a középiskola Közoktatás
Eduline

Itt a feketeleves: ennyi pénzbe kerül a középiskola

Nem kell önköltséges magániskola ahhoz, hogy anyagilag megterhelő legyen a középiskola. A HVG rangsor - Középiskola 2017 cikke.

A különlegesen gondosnak és minőséginek gondolt, az államitól eltérő oktatásnak komoly ára van. Nem mindenhol hívják ugyan tandíjnak, de a szülői hozzájárulás minden alapítványi, civil fenntartású iskolában elvárt. A vállalások összege iskolánként és településenként is változik, annyiban viszont hasonlítanak, hogy az összeg ritkán derül ki az iskola honlapjáról. Egy Waldorf-iskolában például 15 000 forinttól 60 000-ig terjed a vállalások havi összege, ráadásul 12 hónapon keresztül.

Képünk illusztráció

A családok az anyagi helyzetükhöz mérten felajánlást tesznek minden évben a havi támogatási díj mértékéről. A minimális vállalás összege tehát gyermekenként 15 ezer forint havonta, miközben az optimális összeg átlagosan 36 ezer forint: „mely garantálja az intézmény stabil működését és minőségi fejlesztéseket is megenged”. Az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban például 75 ezer forintot kérnek havonta a szülőktől. Ám rászorultsági okokból több iskola kínál tandíjmentességet diákoknak.

A havonta fizetendő tandíj mellett ezekben az iskolában további különböző címeken szednek még pénzeket, például felújításra vagy éppen a tanév elején a beiratkozásra. A legnagyobb összegeket a nemzetközi iskolákban kell fizetni, míg ugyanis egy magyar intézményben bőven egymillió forint alatt marad az éves tandíj, a nemzetközi iskolák ennek a többszörösét is elkérik.

Tankönyvek, bérlet, különórák

Az állami fenntartású gimnáziumokban, középiskolákban sem lehet megúszni a tetemes költségeket. A tanulók tankönyveinek ára például elvben 12 ezer forint, de a gimnáziumokban, kiváltképp a nyelvi tagozatokon 20 ezer forint fölé is mehet a végösszeg. Különösen az idegen nyelvi tankönyvek drágák, ezek között van, amelyik önmagában 2-3 ezer forint.

A 4500 forintos diákbérlet mellett általában a különórák és a sportedzések díjai terhelik meg a szülők pénztárcáját. Két, zenét tanuló gyereknek a szolfézs és a zeneiskola például közel 20 ezer forintba kerül havonta. Egy nyelvóra szintén nem olcsó, alkalmanként 2-3 ezer forint is lehet. A nyelviskolai tanfolyamoknál pedig 100 ezer forintos tétellel kell számolni.

Bár hivatalosan nem lehetne, mégis minden osztályban szednek osztálypénzt, havonta 1-2 ezer forintot; emellett 12 ezer forint körül van az ebéd ára mindazoknak, akik nem jogosultak kedvezményre. Van olyan iskola, ahol még a szekrénylakat árát is elkérték év elején a szülőktől. Nem elhanyagolható tételként kell kalkulálni a sportegyesületi tagdíjakkal sem – sportágtól függően 16–20 ezer forint is lehet havonta.

A KSH legutóbbi, 2015-ös felmérése szerint iskoláztatási kiadásokra az iskolába járó gyermeket nevelő családok havonta átlagosan 17 500 forintot fordítottak, iskolásonként 11 ezer forintot. A tanévkezdéskor – augusztusban és szeptemberben – családonként átlagosan 31 500 forint ment el iskolai célokra.

A cikk a HVG rangsor - Középiskola 2017 című kiadványban jelent meg, a teljes anyagot ott olvashatjátok el - a kiadványt megrendelhetitek a kiadónál.