Vendégtanulók: A PDSZ szerint a diákokon kísérletezik a kormány Közoktatás
Eduline

Vendégtanulók: A PDSZ szerint a diákokon kísérletezik a kormány

Az oktatásért felelős államtitkár lapunknak adott interjújában vázolta, hogy szeptembertől vendégtanulóként kell két iskola között ingáznia azoknak a diákoknak, akik a szakgimnáziumukban oktatott természettudományos tárgy mellett másikból is szeretnének érettségizni. A földrajzi és logisztikai akadályok, valamint az iskola és a tanár munkakörének határai miatt ezt megoldhatatlan feladatnak látja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.

"Az államtitkár nyilatkozata árulkodó bizonyítéka annak, hogy a kormányzat továbbra sem rendelkezik szakmai szempontból átgondolt oktatási programma"l -nyilatkozta az Eduline megkeresésére Mendrey László, a PDSZ elnöke. Továbbra is úgy látják, hogy "egyszer használható, eldobható" szakmunkás réteget próbál kialakítani a kormány, amely a mindenkori hatalomtól fog függni.

A társadalom átverésének tartják a szakgimnáziumi rendszert: "a szeptembertől induló tanévtől ebbe az iskolatípusba kerülőknek fogalmuk sincs (s nem csak nekik, de a szüleiknek, pedagógusaiknak sem) arról, hogy mi vár rájuk, milyen kritériumaiknak kell megfelelniük" - tette hozzá Mendrey, aki szerint a fiatalokat a rendszer 13-14 éves korukra kényszeríti olyan pályaválasztásra, mely 40 évre meghatározhatja boldogulásukat.

Palkovics: Jobb lett volna, ha a tantárgy ki van dolgozva

Ősztől a szakgimnáziumot megkezdők számára eljöhet a vendéghallgatói ingázás ideje, ha később más tárgyból szeretnének érettségit tenni- derül ki Palkovics László oktatási államtitkárral készült interjúból. Az összevont, új természettudományos tárgy kidolgozása a tanárok feladata lesz. Az államtitkár egyértelmű sikerekről beszélt az oktatás finanszírozása kapcsán, úgy véli, hogy a jövőbeli működésben sem lesz hiány.

Kiemelte, hogy Palkovics László államtitkár fogalomhasználatával szemben a közoktatásban nincs "vendéghallgató", csak a felsőoktatásban. A "vendégtanuló" státusz ismert a közoktatásban, azokat nevezik így, akik átmeneti élethelyzetük miatt, ideiglenesen egy-egy intézmény "vendégeiként" teljesítik tankötelezettségükből adódó feladataikat. Ilyen átmeneti helyzet lehet egy iskola váratlan bezárása, váratlan költözés, családi háttér megváltozása.

A PDSZ elnöke hozzátette, hogy a felsőoktatásban napi szinten ülnek be "vendéghallgatók" olyan előadásukra, mely érdekli őket, de nem tartozik az általuk választott szakirányhoz. Ők viszont nagykorú emberek, a közoktatásban viszont a "vendéghallgatói" státusz megoldhatatlan feladat elé állítja úgy a diákot, mint a szülőt, mind pedig az iskolát.

Ha nem figyelünk a különböző intézmények közötti földrajzi távolságokra (egyébként pedig ezt nem tehetjük meg) a kérdés megoldása akkor is leküzdhetetlen logisztikai akadályokba ütközik. (órarend, tanmenet, egyéni helyzetek, képességek és készségek megléte/hiánya) Mind, mind olyan probléma, melyek leküzdése meghaladja a pedagógus kompetencia határait. A szakképzés átalakításának iránya elhibázott, bevezetését nem csak el kell halasztani, hanem a tervezetet vissza is kell vonni.

- nyilatkozta Mendrey László. Attól tart, hogy csak rendkívül súlyos veszteségek árán lehet majd letérni a kormány által kijekökt útról, "több ezer diák félre siklott élete, és több száz pedagógus állásának elvesztése után".

Te tudnád 13 évesen, hogy mit dolgoznál élet végéig? Pedig ezt várhatják el tőled

A középiskolai szakképzés komoly átalakulás előtt áll, a szakiskolákból kialakuló és szakgimnáziumokban alig lehet majd különbséget találni, kivéve, hogy durván megvágnák, hogy milyen tantárgyakat tanulhatnak a diákok. Az új rendszerben 13-14 évesen kellene olyan döntést hoznotok, ami meghatározná, hogy milyen területen dolgoztok életetek végéig. Leírjuk, hogy miért.

Palkovics László államtitkár a hétfőn megjelent interjúban azokta a természettudományos szaktanárokra is kitért, akiknek csökken az óraszáma, így nekik is könnyen lehet, hogy több iskolában kell majd tanítaniuk. A tanároknak emelett két hónapjuk lesz kidolgozni, hogy miként fogják tanítani - bejáratott tankönyvek hiányában - az összevont természettudományos, úgynevezett scinece tantárgyat. Ez Mendrey szerint súlyos szakmai dilettantizmusra vall, ha "valaki azt hiszi, hogy a tantervét ki lehet dolgozni - nem egészen - két hónap alatt". Úgy véli, hogy ez ismét egy emberkísérlet, az állami kísérleti tankönyvekhez hasonlóan.

A változtatások visszavonását tartja célszerűnek a PDSZ, valamint a magyar közoktatásban "nyugalomra, elmélyült - pártideológiáktól, egyéni mániáktól mentes - szakmai munkára, s elfogadható financiális feltételekre van szüksége. Kísérletezésre nem".

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!