Egy diák szerint vegzálta a tiltakozókat a fővárosi Fasori Gimnázium igazgatója Közoktatás
Unyatyinszki György

Egy diák szerint vegzálta a tiltakozókat a fővárosi Fasori Gimnázium igazgatója

Szerdán az ország több száz iskolájánál tiltakoztak pedagógusok, diákok és szülők a kormány oktatáspolitikája ellen. Az evangélikus egyházhoz tartozó Fasori Gimnáziumnál mindössze három diák vállalt szolidaritást a Tanítanék Mozgalom tiltakozásával, ám az igazgató nem nézte jó szemmel az akciót. Az iskolában pedig nem ritka a politizálás, Balog Zoltán miniszter is többször feltűnt már az intézményben.

A Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium előtt szerda reggel három diák tiltakozott 8 és 9 óra között, csatlakozva a Tanítanék Mozgalom akciójához. Az iskola egyházi fenntartású, sem a pedagógusok, sem a szélesebb diákság nem csatlakozott az akcióhoz, ám a három diák úgy érezte, hogy annak ellenére, hogy őket kevésbé érintik a közoktatásban tapasztalható problémák, szolidaritást vállalnak a többiekkel.

Az iskola igazgatója, Hajdó Ákos a reggeli órákban, mikor tudomást szerzett az akcióról, kiment a diákok közé, ahol rövid szóváltást követően közölte, hogy várja őket 9 óra után az igazgatói irodában - tudtuk meg az egyik tiltakozó diáktól, Lebanov Barbarától. A diákok azzal érveltek, hogy demokratikus jogukkal élve tiltakoztak, ezért is maradtak. Végül az igazgatói elvárásnak eleget téve meg is jelentek az irodában.

Lebanov elmondása szerint a két igazgatóhelyettes is jelen volt a beszélgetésen, azt kérdezték tőlük, hogy miért sztrájkolnak, mi bajuk az oktatással.

Azt mondtam, hogy a polgári engedetlenséget kockáztatva magasabb rendűnek tartom a lelkiismereti és szólásszabadsági jogaimat, és ezek gyakorlását, minden felelősséget vállalva felnőtt állampolgárként.

- idézte fel nekünk a beszélgetést. A három diák mind elmúlt már 18 éves, Lebanov Barbara is most készül az érettségire. Az irodában azt is elmondta Hajdónak, hogy szerinte az oktatás rendszerszintű problémákkal küzd, melynek nem csupán a forráskivonásban, a központosításban, a szabad tankönyvválasztás megakasztásában nyilvánul meg. Hozzátette, hogy felháborítónak tartja, hogy a nyilvánvalóan megbukott oktatási reformok nem kerülnek eltörlésre.

Az igazgató azonban értetlenül állt az előtt Lebanov szerint, hogy "miért fáj nekik" az iskolák államosítása, mikor ők egyházi intézménybe járnak.

"Felvilágosítottam a szolidaritás fogalmáról."

- emlékezett vissza a diák. Az igazgató ezt követően hozzátette, hogy vegyék tudomásul, hogy ők egy konzervatív értékrendű egyházi iskolába járnak, és aki "más nézeteket propagál", annak nincs helye az intézményben. Erre ragálva Lebanov elmondta, hogy nem fogja hagyni, hogy véleménye miatt retorziók érjék, az igazgató csak annyit közölt, hogy "átgondolja" - folytatta a diák.

Az igazgató arra kérte a Lebanovot, hogy ne politizáljon az iskolában, akkor a diák felidézte, hogy Balog Zoltán miniszter is tartott már évnyitót az iskolában 2014-ben. Az igazgató viszont azon a véleményen volt Lebanov szerint, hogy a miniszter megjelenése az ünnepségeken nem politikai célú volt. Érdemes elolvasni Balog Zoltán beszédét, amely fellelhető a miniszter személyes weboldalán.

A diák azóta elmondta, hogy úgy érzi a tiltakozás óta, hogy a tanári kar megvetéssel néz rá.

Az Eduline többször megkereste a fővárosi gimnáziumot, azonban szerdán és csütörtök délelőtt is Hajdó Ákos igazgató elzárkózott a válaszadás elől.

Korábban Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa kiemelte, hogy senkit nem érhet retorzió, mert kifejezi, vagy éppen elzárkózik nézetei kifejezése elől. Az Eötvös Károly Intézet pedig közzétett egy felmérést, miszerint a politikusok rendszeresen hívják az oktatási intézményeket a különböző ünnepségekre, valamint rendszeresen megjelennek iskolai rendezvényeken is, ahol beszédeket is mondanak. A politika minden második rendezvényt és ünnepséget érint.

Frissítés: Reagált az igazgató

Hajdó Ákos igazgató cikkünk megjelenése után nyilatkozott az esettel kapcsolatban. Emlékei szerint egy sokkal barátságosabb beszélgetés zajlott a felek között, mint ahogy az a diák beszámolójából tükröződik. Az igazgató elismerte, hogy valóban kiment a diákokhoz, majd felhívta őket az irodájába, de szerinte "nem történt az iskola előtt szóváltás".

Az igazgatóiban a szokásos vezetői értekezlet után maradt bent a két helyettese. Azt kérdezte a diákoktól Hajdó, hogy valóban tudják-e, hogy miért tüntetnek. Erre Barbara válaszolt, aki a cikkben közöltekhez hasonlóan ismertette a nézőpontjukat. Az igazgató szerint a diák túloz és nem volt szó nyomásgyakorlásról, csütörtökön a telefonban azt mondta, hogy nem is lesz szankciója a diákok akciójának - szerinte a lehetséges szankiók az igazgatóiban sem hangzottak el.

Az igazgató emlékei szerint Balog Zoltán sem lett említve a beszélgetésben. Kitért arra is, hogy a miniszter minden évben részt vesz valamelyik iskola megnyitóján, szerinte ez még nem politizálás, hogy náluk is járt. Emellett kiemelte, hogy az iskolát toleráns attitűddel rendelkezőnek tartja, emellett arra figyelnek, hogy a politika ne gyűrűzön be az intézmény falai közé.

Az igazgató hozzátette, hogy a tantestület korábban csatlakozott a Herman Ottó Gimnázium 12 pontot tartalmazó nyílt leveléhez, ám az iskola tartózkodó álláspontra jutott, mióta Hajdó elmondása szerint politikai színezete lett a tiltakozásoknak.