Újabb oktatók ezrei váltak a török megtorlás áldozatává Közoktatás
eduline/mti

Újabb oktatók ezrei váltak a török megtorlás áldozatává

Elbocsátottak több mint tízezer közalkalmazottat Törökországban annak gyanújával, hogy kapcsolatban állnak a július 15-i puccskísérlet összeesküvőivel - jelentette vasárnap a Dogan török hírügynökség.

Ankara az Amerikában élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónokot és az általa kiépített nemzetközi hálózatot teszi felelőssé az államcsínykísérletért. A mozgalmat Törökországban terrorszervezetként kezelik. A török kormány az incidens után rendkívüli állapotot vezetett be és törvényerejű rendeletekkel irányítja az országot.

A mostani intézkedés legsúlyosabban az egészségügyi minisztériumot, az igazságügyi és az oktatási tárcát érintette, utóbbi esetében 2219 embert menesztettek. A rendelet értelmében a felősoktatási intézményekben a rektorokat választás helyett ezentúl Recep Tayyip Erdogan államfő nevezi majd ki a Felsőoktatási Tanács (YÖK) három jelöltje közül. Továbbá a közalkalmazotti vizsgán sikeresen teljesítőknek biztonsági vizsgálaton is át kell esniük, mielőtt munkába állhatnának.

Törökországban az elmúlt három és fél hónap alatt több mint 37 ezer embert vettek őrizetbe és mintegy 100 ezer közalkalmazottat menesztettek vagy függesztettek fel munkaköréből a hatalomátvételi kísérlettel összefüggésben. Ez több millió gyerek és hallgató tanulmányait veszélyezteti, nincs elegendő oktató és pedagógus rengeteg településen.

Egy magyar iskolát is bezáratna a török tisztogatás

A török elnök az ellen kezdeményezett sikertelen puccs után politikai ellenfeleinek minden hálózatát fel szeretné számolni, akkor is, ha ez túlnyúlik a határokon. Egy budapesti török alapítványi iskola lehet az áldozat. Recep Tayyip Erdogan török elnök hazájában felfüggesztette az összes egyetemi dékánt, bezáratott közel ezer alapítványi iskolát, tanárok is felfüggesztés alá kerültek, valamint számos egyetemi hallgatót bebörtönöztek.