Botrányosan kevesen tanítják ezt a tárgyat, az államtitkár sem boldog Közoktatás
MTI

Botrányosan kevesen tanítják ezt a tárgyat, az államtitkár sem boldog

Össztársadalmi érdek a pénzügyi műveltség fejlesztése, mert a racionális alapokon nyugvó egyéni és vállalati döntések hozzájárulnak a nemzetgazdaság növekedéséhez, fejlődéséhez is - mondta Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten, a Privátbankár.hu konferenciáján. Pölöskei Gáborné államtitkár szerint az iskolák 10%-a tanít pénzügyi ismereteket, ezért tematikus hetekkel lehet ilyesmit oktatni a diákoknak.

A Pénzügyi Tudatosság Fórum 2015 elnevezésű rendezvényen az NGM helyettes államtitkára hozzátette: Magyarországnak az az érdeke, hogy növekedésvezérelt vállalkozások működjenek az országban. A vállalkozói kedv akkor ösztönözhető, ha az oktatási anyag részét képezik a vállalkozási ismeretek, a vállalkozói kultúra - tette hozzá.

A vállalatok, elsősorban a kis-és középvállalkozások, egyéni vagy családi vállalkozások esetében is kulcsfontosságú az optimális pénzügyi döntések meghozatala, mert "hiába egy jó termék", ha a mögöttes pénzügy felkészültség nem erős, akkor a vállalkozás végét is jelentheti - mondta.

Pölöskei Gáborné, az Emberi Erőforrások Minisztériuma helyettes államtitkára előadásában hangsúlyozta: a kerettanterv választható részében több helyen megjelennek a gazdasági, pénzügyi ismeretek, azonban az iskolák mindössze tíz százaléka él azzal a lehetősséggel, hogy közvetlenül tanítsa a pénzügyi ismereteket a diákoknak.

Indirekt módon tematikus hetekkel lehet bevinni az oktatásba ezeket az ismereteket, például a Pénz7 nevű tematikus hét során - mondta. Idén márciusban első alkalommal rendezték meg a hetet, 660 iskola részvételével - ismertette. A helyettes államtitkár szerint bíztatóak a visszajelzések, a tapasztalatokat beépítik a jövő tavasszal megrendezendő eseménybe, amit bővítenek a digitális kompetenciák és környezettudatosság, fenntarthatóság témakörével is - ismertette.

Pölöskei Gáborné szerint a tematikus hét nagyszerű pályaorientációs lehetőség is, mivel ekkor kerülnek az egyes területeket legjobban értő pénzügyi, számviteli, informatikai szakemberek kapcsolatba a diákokkal, így a fiatalok el tudják dönteni, hogy tetszik-e nekik az adott terület.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.