Pedagógusbérek: ezért nem szavazta meg Pokorni a törvénymódosítást Közoktatás
Eduline

Pedagógusbérek: ezért nem szavazta meg Pokorni a törvénymódosítást

"A kormány szerint vannak olyan, a korábbi önkormányzati fenntartó által nyújtott juttatások, amelyek nem...

Pokorni Zoltán és Hoffmann Rózsa

"A kormány szerint vannak olyan, a korábbi önkormányzati fenntartó által nyújtott juttatások, amelyek nem méltányosak, nem indokoltak. Elképzelhető, hogy a 4500 intézményvezető és kiemelkedő munkát végző pedagógus között lehet, hogy van olyan, aki bruttó 6-800 ezer forintot keres, de biztos, hogy nem ez a tipikus" - mondta Pokorni Zoltán, a parlament oktatási bizottságának kormánypárti elnöke szerdán, a HírTV Magyarország élőben című műsorában.

A politikus ezt Hoffmann Rózsa szavaira reagálva mondta. A köznevelésért felelős államtitkár egy keddi sajtótájékoztatón ugyanis úgy nyilatkozott: számos igazgató igen magas, akár 800 ezer forint feletti jövedelemmel rendelkezett, ezt a mostani béremelésen keresztül pedig nem tudják "bevállalni".

A béremelést, amely az eredetileg tervezett hatvan százaléka lesz szeptembertől, a pedagógus-életpályamodell részeként kedden fogadta el a parlament. A tanárok alapbére átlagosan 34 százalékkal emelkedik, teljes jövedelmük azonban akár 30 ezer forinttal is csökkenhet a túlóra- és helyettesítési díj, illetve bizonyos pótlékok eltörlése miatt - ráadásul nő a heti kötelező óraszám is.

Pokorni és más kormánypárti politikusok a szavazást megelőző parlamenti vita során egy módosítással szerették volna elérni, hogy törvényben garantálják: senkinek nem csökkenhet a bére szeptembertől - a "kormány kérésére" azonban ezt visszavonták. Pokorni tartózkodott a szavazáskor. A pedagógus-életpályamodellről és a béremelésről itt olvashattok részletesen.

Pokorni a HírTV-nek adott interjúban azt mondta: az "ország leggazdagabb kerületében" volt iskolafenntartó polgármester, és tudja, mennyit kerestek az igazgatóik, de "nem ennyit". Elmondta: elfogadja, de nem ért egyet azzal, hogy nem törvényi szinten szabályozták, hogy egy pedagógusnak sem csökkenhet a fizetése. A kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy minden érintett bérét egyenként megvizsgálja, és ha "egy mód van rá, továbbra is biztosítja" - tette hozzá.

Szerinte ezt gyorsan el kell végezni, mivel októberben már az új bértábla szerinti fizetéseket kell kifizetni, és nem lenne jó, ha úgy vezetnék be a pedagógus-életpályamodellt, "hogy akár csak pár száz vagy pár ezer ember számára ez panaszos, csökkenéssel jár". Elmondása szerint a bérek szinten tartása havonta 200 millió forint pluszkiadást jelentene.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.