Miért teljesítettek rosszul a magyar diákok a 2012-es PISA-felmérésen? Közoktatás
Eduline

Miért teljesítettek rosszul a magyar diákok a 2012-es PISA-felmérésen?

"Az átlagos szövegértési eredményeket kicsomagolva azt látjuk, hogy 2012-ben a teljesítmények romlását pont annak...

"Az átlagos szövegértési eredményeket kicsomagolva azt látjuk, hogy 2012-ben a teljesítmények romlását pont annak fordítottja okozta, mint ami a 2009-es teljesítményjavulásét: az alulteljesítő (funkcionális analfabéta) tanulók arányának változása. A kudarcot valló tanulók aránya jelentős mértékben nőtt a másik két kompetenciaterületen is" - írja az OktpolCafé blog a kedden nyilvánosságra hozott, 2012-es PISA-felmérés eredményeiről.

Ahogy az eduline beszámolt róla, a magyar diákok mindhárom kompetenciaterületen - szövegértés, matematika, természettudomány - rontottak a három évvel korábbi felméréshez képest az OECD-országokban, 15 évesek körében végzett vizsgálaton. Az eredmények mindhárom területen elmaradnak az OECD-átlagtól. Hoffmann Rózsa közoktatásért felelős államtitkár szerint ez még a 2010 előtti kormányzat felelőssége: nyilatkozatát itt olvashatjátok. Milyen feladatokat kellett megoldaniuk a diákoknak? Itt nézhetitek meg.

"A tanulási eredmények méltányosságával kapcsolatos legfontosabb indikátor a tanulók családi hátterének hatása a mért tanulási teljesítményekre. Ami Magyarországot illeti, jól látszik, hogy noha az oktatás hátránykompenzációs képessége európai összehasonlításban változatlanul kimagaslóan alacsony, az átlagos teljesítményromlást mégsem ez okozza, mert a családi háttér hatása kis mértékben még csökkent is 2009 óta. Ebből nagy valószínűséggel levonhatjuk azt az általános következtetést, hogy eredményeink romlásának oka nem az egyenlőtlenségek növekedése, hanem a minőség romlása."

"A korábbi kompetenciaalapú fejlesztések leállítása, a kompetenciafejlesztéssel ellentétes célok erős hangsúlyozása, a közoktatási rendszerben állandósított bizonytalanság, rengeteg iskolában a már a törvény elfogadása előtt abbahagyott minőségfejlesztés és az iskolákat a teljesítménykényszer alól felmentő kommunikáció összegződő hatása lehet-e ekkora teljesítményromlás?" - írja az OktpolCafé. A teljes bejegyzést itt olvashatjátok el.