Egyre több európai országban és amerikai államban tervezik az iskolahét lerövidítését – van, ahol így akarnak...
Egyre több európai országban és amerikai államban tervezik az iskolahét lerövidítését – van, ahol így akarnak spórolni a tanárok bérén, máshol azzal indokolják a döntést, hogy így jobban teljesítenek a diákok.
Florida több iskolai körzetében idén szeptemberben állnak át az új rendszerre: több iskolában hétfőtől csütörtökig, máshol keddtől péntekig lesz tanítás, így spórolnak az épületek fenntartási költségein, a pedagógusok bérén és a közétkeztetésen.
Nem Florida az egyetlen állam, amely ezt a megoldást választotta: százhúsz iskolakörzetben, többek között Washington, Georgia és Kalifornia egyes kerületeiben eddig is csak heti négy napot jártak iskolába a diákok, és úgy tűnik, New Yorkban is nyomós érvek szólnak az átállás mellett.
Franciaországban már 2008 óta négynapos az iskolahét, a rendszert Nicolas Sarkozy akkori államfő kezdeményezésére vezette be az oktatási miniszter. Azóta – szakértői elemezések alapján – arra jutottak, hogy a diákok ritmusának a négy és félnapos tanítás jobban megfelel, ezért 2013-tól újra módosítanának a szabályokon.
Flexi-schooling: megy vagy marad?
Nagy-Britanniában is egyre népszerűbb a flexi-schooling: a szülők heti egy napon, általában pénteken nem viszik iskolába a gyerekeiket, hanem otthon tanulnak velük. Már aki megteheti: több településen a teljes munkaidőben dolgozó szülők egymás között osztják be, melyik héten ki foglalkozik a gyerekekkel, így csak havonta egy, maximum két szabadnapot kell kivenniük. A flexi-schoolingról itt olvashattok.
Úgy tűnik azonban, az iskolaigazgatók és a brit oktatási miniszter véleménye a flexi-schoolingot illetően nem egyezik: Michael Gove pont azt szeretné elérni, hogy az intézmények hatnapos tanítási hétre és egész napos tanításra álljanak át, sőt a tárcavezető a nyári szünetet is lerövidítené. Itthon is lerövidítenék a nyári szünetet - az oktatási államtitkárság tervéről itt olvashattok.
Szerinte így nemcsak a diákok teljesítenének jobban, hanem a munkaerőpiacot is fellendítené, ha a gyerekek egészen este hétig-nyolcig az iskolákban maradhatnának, és vacsorát is kaphatnának, így ugyanis a többgyermekes anyák is vállalhatnának munkát.