Több mint 23 millió forintot gyűjtöttek össze a felsőoktatási elvonások miatt bajba került ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolájának szülők és volt diákok – tudta meg az eduline. Ez az összeg 2012 végéig fedezi az intézmény közüzemi díjainak felét.
„Több mint háromszázan jöttek el arra a szülői értekezletre, ahol elmondtuk, miért van bajban az iskola. Ők másokat is bevontak a gyűjtésbe, színészek és zenészek is csatlakoztak, a diákok pedig a rendezvények szervezésében segítettek” – mondta az eduline-nak Tomcsányi Péter igazgató, aki három hónapja körlevélben kért anyagi segítséget a volt diákoktól és a szülőktől.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemtől 2,7 milliárd forintot vont el az állami költségvetés, ezért az egyetem 2012 januárjától az iskolára terhelte közüzemi díjaik felét, 22 millió forintot. A Radnóti Miklós Gyakorlóiskola igazgatója akkor úgy nyilatkozott, tanév közben semmilyen átszervezést nem tudnak megoldani, ha az iskola alapítványa nem kap támogatást, nem tudják előteremteni ezt az összeget.
„Az összegyűjtött 23 millió forint 2012 végéig egyenesbe hozta a költségvetésünket, azt viszont még nem látjuk, 2013-tól hogyan alakul majd a helyzetünk. Folyamatosan tárgyalunk az ELTE-vel” – mondta Tomcsányi Péter.
Hogy a finanszírozási rendszeren változtatni kell, az már a márciusi körlevélből egyértelművé vált, amely azzal is számolt, hogy a decemberben elfogadott köznevelési törvény és az új Nemzeti alaptanterv előírásai alapján az oktatási szerkezetet is „újra kell gondolni”.
Kirakodóvásár, pulóverek, koncert |
A Radnóti volt diákjai, a tanárok, a szülők és a tanulók a Facebookon is akcióba kezdtek: az adományozók a közösségi oldalon követhették, mekkora összeg gyűlt össze. Kulka János április elején a gimnáziumban mutatta be új CD-jét, a koncert belépője egy – legalább kétezer forintos – adomány volt. A diákönkormányzat pulóvereket és pólókat készíttetett, ezekből több száz darab kelt el, a volt diákok pedig létrehozták a Radnóti Hálózatot, amelynek célja – a napokban körbeküldött levél szerint – az iskola megtartása, „hogy olyan maradjon, amilyennek mi szeretjük, szerettük”. |
Nem csak a Radnóti került bajba
Az ELTE nemcsak a Radnóti támogatását volt kénytelen csökkenteni, hanem a másik két gyakorlógimnáziumét, a Trefort Ágoston Gimnáziumét és az Apáczai Csere János Gimnáziumét is. Fábri György, az egyetem rektorhelyettese a hvg.hu-nak korábban úgy nyilatkozott, az állami normatíva már évek óta nem fedezte a gyakorlóiskolák teljes fenntartási költségét, az ELTE mindig saját büdzséből pótolta ki azt, de a 2,7 milliárdos elvonás után ezt már ők sem tudják kigazdálkodni.
Az ELTE gyakorlóiskolái egyébként rendre a középiskolai rangsorok élén végeznek: a Köznevelés című oktatási szaklap által közölt adatok szerint a Radnótiban például a végzősök 94 százalékának van nyelvvizsgája, 91 százalékukat felveszik egyetemre vagy főiskolára, az érettségin szerzett átlagpontszámuk pedig 87,6, és az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen elért eredményeik is jóval meghaladják az országos átlagot.