Több mint húszmillióval tartozik a szegedi tankerület az önkormányzatnak Közoktatás
Eduline

Több mint húszmillióval tartozik a szegedi tankerület az önkormányzatnak

Több mint 50 millió forinttal tartozik a szegedi iskolák állami fenntartója az önkormányzatnak a polgármester...

Több mint 50 millió forinttal tartozik a szegedi iskolák állami fenntartója az önkormányzatnak a polgármester előterjesztése szerint, amelyről pénteken tárgyal a városi közgyűlés. Időközben a szegedi tankerület már átutalt 27 millió forintot a városnak - írja a delmagyar.hu.

„Szegeden nincsenek nyertesei az intézmények államosításának" – írja Botka László polgármester közgyűlési előterjesztésében. Január eseljén tizenkilenc szegedi általános iskola, három gimnázium, egy kollégium (öt tagintézménnyel), a zeneiskola, valamint négy szakképző iskola (tizenkét tagintézménnyel) került állami kézbe, és 2151 dolgozó került a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KIK) foglalkoztatásába. A korábban egy kézben lévő feladatok az új rendszerben négy helyre kerültek – tankerület, járási hivatal, megyei kormányhivatal, és maradtak feladatok az önkormányzatnál is.

Botka szerint az átvétel egyáltalán nem volt zökkenőmentes: a tankerületnek két hónapig számlaszáma sem volt, nem működött a pénzügyi rendszere, ezért az intézményvezetőknek saját zsebükből kellett kifizetniük a posta- és egyéb költségeket.

A köznevelési törvény végrehajtásáról szóló rendeletet februárban egészítették ki egy melléklettel, amely tételesen tartalmazza a működtető települési önkormányzatok finanszírozási körébe tartozó dologi kiadások és bevételek körét. Botka szerint azonban továbbra is maradtak vitatott kérdések az önkormányzat és a szegedi tankerület között.

Ilyen például a vezetékes telefonok forgalmi költségének megosztása, a kollégiumi ágyneműk mosatása, pótlása, az idegen nyelvi lektor lakásának bérleti költsége vagy a sérült gyermekek buszos szállítása.

Botka azt írja, a tankerület minden vitatott számlát az önkormányzati tulajdonú Nevelési-Oktatási Intézmények Gazdasági Szolgálathoz (NGSZ) továbbít, miközben a KIK tartozása napról napra nő, május 17-én meghaladta az 55 millió forintot.

Botka szerint a „folyamatosan változó jogszabályi környezetben bizonytalanok a szülők, a pedagógusok és az igazgatók is. Plesovszkiné Ujfaluczki Judit, a szegedi tankerület igazgatója a delmagyar.hu-nak azt mondta: az NGSZ-től beérkezett januári és februári számlák ellenőrzését a tankerület megkezdte, az 50,6 millió forintból eddig összesen 27 millió forintot utaltak át az önkormányzatnak. Amint befejezik az ellenőrzést, rendezik tartozásaikat.