Iskolatitkárok küldtek kemény hangú levelet Hoffmann Rózsának Közoktatás
Eduline

Iskolatitkárok küldtek kemény hangú levelet Hoffmann Rózsának

Névtelen nyílt levelet küldött Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkárnak 149, a pedagógiai munkát...

Névtelen nyílt levelet küldött Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkárnak 149, a pedagógiai munkát közvetlenül segítő közalkalmazott. Az iskola-, óvoda- és kollégiumi titkárok, dajkák, adminisztrátorok, laboránsok, pedagógiai asszisztensek, rendszergazdák és ügyintézők az interneten fogtak össze, hogy felhívják a figyelmet a "közoktatásban lezajló béremelésből kimaradt dolgozók problémáira".

A szeptember 1-jén életbe lépett pedagógus-életpályamodell ugyanis, amelynek az átlagosan 34 százalékos béremelés is része, a nevelői-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben dolgozókra csak 2015. szeptember 1-jétől vonatkozik. Az életpályamodellről itt olvashattok részletesen, a témával kapcsolatos összes cikkünket pedig itt találjátok.

Az Átlátszó Oktatás által közzétett levél szerint "a közalkalmazotti bértábla fizetési kategóriáinak „egybecsúszása” miatt már nincs különbség egy szakmunkás végzettségű, de sok ledolgozott évvel rendelkező, és egy felsőfokú szakképesítésű, 24 éve dolgozó közalkalmazott bére között". "Nem számít a munkakör, az anyagi felelősség, a fizetéseket a garantált bérminimumra kell kiegészíteni, ami jelenleg bruttó 114 ezer forint, míg ma Magyarországon a bruttó átlagkereset 228 400 forint" - írják a közalkalmazottak.

A levélírók szerint további probléma, hogy sokszor az egy irodán belül dolgozó munkatársakat más-más munkáltatóhoz rendelték, ez pedig feszültséget okoz. Azoknak a béren kívüli juttatásait, akik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz kerültek, elvették, míg a helyi önkormányzatok évente akár többször is osztanak jutalmakat, étkezési utalványt az általuk foglalkoztatott dolgozóknak.

"Tisztában vagyunk azzal, hogy jelenleg a pedagógus-életpályamodell bevezetése zajlik, de mi is velük, értük és a felnövekvő ifjúságért dolgozunk. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy egyre kevesebben tudjuk elfogadni azt a méltatlan helyzetet, amely az elvárt munka mennyisége, minősége valamint az érte járó fizetség és megbecsülés óriásira nőtt különbsége miatt jött létre" - írják a levélben.

A közalkalmazottak szerint "a közoktatási intézményeknél eddig soha nem látott mértékben nőtt a meghirdetett adminisztratív álláshelyek száma, és valószínűleg ezeken a területeken a fluktuáció tovább fog erősödni. Egyre többen hagyják el a pályát azok a magas munkakultúrájú kollégáink is, akik sok éves tapasztalatukkal jelentősen hozzájárultak az intézményen belüli sikeres és hatékony munkavégzéshez" - írják.

"A kényszerűségből pályán maradóknál a stressz tovább nő, a motiváltság, az intézmény iránti lojalitás és a munkamorál értelemszerűen csökken, ezért végső soron a munkáltatóinkat is hátrányosan érintheti, ha mielőbb nem orvosolják a munkafeltételek kritikus hibáit" - olvasható a levélben.