A következő tanévben már kilenc évfolyamon kell a 2013-ban bevezetett kerettantervek szerint tanítani. Megnéztük, milyen szokatlan tantárgyaik lesznek az általános és középiskolásoknak.
2013-ban, felmenő rendszerben kezdték el bevezetni az új Nemzeti Alaptanterv alapján készült kerettanterveket a közoktatásban, az első, ötödik és kilencedik évfolyamon. A 2015/2016-os tanévben már az 1-3., 5-7. és 9-11. osztályban kell ezek alapján tanítani.
A mindennapos testnevelésóra egy évvel korábban indult ''hódító útjára'', így ez már minden általános és középiskolásnak kötelező lesz a következő tanévben. A diákoknak az 1-8. osztályban hetente egyszer erkölcstant is kell tanulniuk.
Az iskolák általánosban heti 2-3, középiskolában 4-8 óra felhasználásáról dönthetnek szabadon: emelt óraszámban taníthatnak bizonyos tárgyakat, de választhatnak az "extra" tantárgyak közül is, mint a filozófia, a természettudományi gyakorlatok vagy a tánc és mozgás.
Ezek ugyanakkor csak az általánosban és a gimnáziumokban elérhetőek: a szakközépiskolákban csak a társadalmi, állampolgári és gazdasági ismeretek és a második idegen nyelv, a szakiskolákban pedig csak az informatika szabadon választható tantárgy.
Dráma és tánc, tánc és mozgás
Az iskoláknak az ötödik osztályban heti egy óra dráma és tánc vagy hon- és népismeret, a gimnázium kilencedik évfolyamán pedig dráma és tánc vagy mozgóképkultúra és médiaismeret közül kell választaniuk.
Emellett végig választható, "extra'' tárgy a dráma és a tánc, illetve a tánc és mozgás is. Ezek tantervében szerepelnek koordinációs és improvizációs gyakorlatok, színházlátogatás és a darabok elemzése, különböző táncok elsajátítása, hangszerismeret, a népi hagyományok ismerete, illetve táncos esemény szervezése is. Lehet, hogy hamarosan jön a mindennapos éneklés: erről itt találjátok cikkünket, a legviccesebb mémeket pedig itt nézhetitek meg.
A szakközépiskolásoknak csak egy művészeti tárgyuk lesz, és az is csak tizedikben: ez lehet ének-zene, vizuális kultúra, dráma és tánc, illetve mozgóképkultúra és médiaismeret. A szakiskolásoknak egy ilyen tárgyuk sincs.
Tantárgyak és óraszámok a 2015/2016-os tanévben |
Általános iskolák, 1-4. osztály |
Természettudományi gyakorlatok
Ezt a tárgyat az 5-8. osztályban lehet választani, célja, hogy a diákok közvetlenül, vizsgálat közben tapasztalhassák meg a természeti jelenségeket, amelyekről fizika, kémia, biológia órán tanulnak. A foglalkozás történhet a laborban, de van terepmunka is.
Társadalmi, állampolgári és gazdasági ismeretek
Ezt a tárgyat a 11-12. évfolyamon taníthatják, a diákok a szociológia, szociálpszichológia, a politológia, a jogtudomány és a közgazdaságtudomány elméleteivel és módszereivel ismerkednek. A tantervben szerepel a hátrányos helyzetű csoportok eltérő léthelyzetének tudatosítása, az állampolgári és európai jogok, illetve olyan gyakorlati tudnivalók is, mint a hivatalos ügyek intézése vagy a munkavállaláshoz szükséges ismeretek.
Ilyen lesz a következő tanév |
A következő tanév diákokat érintő változásairól itt, a tanárokat érintő újdonságokról pedig itt olvashattok. A tanév legfontosabb dátumait itt találjátok. Arról, hogy milyen portfóliót kell készíteniük a minősítési eljárásban részt vevő pedagógusoknak, itt találjátok cikkünket, a minősítő vizsgáról pedig itt olvashattok. A portfólióhoz mintákat innen tölthettek le. A szeptembertől emelkedő fizetéseket itt találjátok, azt, hogy mi vár a pályakezdő pedagógusokra, itt, a bérüket pedig itt nézhetiek meg. A Nemzeti Pedagógus Kar által készített etikai kódexről itt, a tanárok reakciójáról itt, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete álláspontjáról pedig itt olvashattok. |
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |