Az államtitkár megragadta az alkalmat, hogy azzal fényezze a kormányt, hogy a korábbi elvonásokat visszaadták az oktatásnak.
Az előző évek döntéseinek következtében az elmúlt öt évben az oktatásra fordított összegek folyamatosan nőttek, "2012 és 2017 között 1350 milliárdról 2000 milliárd forint fölé nőtt az oktatásra fordított állami kiadásoknak a mértéke". A magyar gazdaság erősödésének az oktatás is az egyik haszonélvezője - mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára budapesti sajtótájékoztatón.
Az oktatási költségvetésről az ábrán is látható, hogy a legnagyobb elvonásokat a Fidesz-KDNP hozta, ezt emelték vissza társadalmi nyomásra 2017-re:
A korábbi, oktatást érintő döntésekre emlékeztetve kitért rá: a pedagógusok bére évről évre nő, hogy egy jó pedagógusnak ne kelljen az alacsony fizetés miatt elhagynia a pályát. Emellett béremelés várható a pedagógusok munkáját segítőknél is - fűzte hozzá. Erről a pedagógusok másként vélekednek: mivel elválaszották a bérminimumtól a tanárok fizetését, így előbbi emelésével egy érettségivel rendelkező alig keres majd kevesebbet, mint egy egyetemet is megjár pályakezdő tanár.
Rétvári Bence továbbá arról is beszélt, hogy a dologi kiadások tekintetében is jelentős többlettel számolhatnak az iskolák, valamint az ingyenes tankönyvellátás rendszerének köszönhetően ma már a diákok 67 százaléka jut ingyenesen tankönyvhöz.
Gáz, ahogy az oktatás finanszírozásáról matekozik a kormány
Hónapokon keresztül kommunikálta az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy a GDP 6,14 százalékát költjük oktatásra. Megkérdeztük, hogy ez hogyan jön össze: uniós forrásokkal és a polgárokra rótt tandíjakkal, összeollózott költségvetési tételekkel.