Magyarországon megszűnt a tanszabadság, a pedagógusok szakmai önállósága - írja az eduline-nak eljuttatott...
Magyarországon megszűnt a tanszabadság, a pedagógusok szakmai önállósága - írja az eduline-nak eljuttatott közleményében a Hálózat a Tanszabadságért (HAT).
A HAT szerint ez annak a következménye, hogy "az iskolaigazgatók máshol született döntések végrehajtóivá váltak, és megszűnt önálló pedagógiai irányító feladatuk", "visszatért a már majdnem elfeledettnek hitt, részletező, előíró központi tantervi szabályozás", az iskolák pedig az önkormányzatoktól "a nevetségességig kaotikusan működő hivatalokhoz" kerültek. "És még ezeknél is jelentősebb lehet majd az a hatás, amelyet egy minden modern pedagógiai értékelési alapelvet sutba dobó pedagógus-ellenőrzési rendszer fejt majd ki" - írják.
A korábban az önkormányzatokhoz tartozó iskolák január 1-jén kerültek az állami Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz (Klik) - a közoktatás államosításával kapcsolatos összes cikkünket itt találjátok. Az új Nemzeti alaptanterv (NAT) alapján készült kerettanterveket az idei tanévtől, felmenő rendszerben vezetik be az első, ötödik és kilencedik évfolyamon. Erről itt olvashattok, a szintén szeptembertől bevezetendő tanfelügyeletről és a tanárokat érintő többi változásról szóló összefoglalónkat pedig itt találjátok.
"Az oktatásügy irányítói káoszt hoztak létre a pedagógusok munkájának szervezésében, tevékenységük feltételeinek biztosításában, a pedagógusok javadalmazásában, a tankönyvellátásban, az egész oktatási rendszerben", a tanárok azonban "a hátukon viszik majd ezt a tönkretett köz- és felsőoktatást" - tette hozzá a HAT.